Špenát ako zdroj vitamínov. Ako ho zaradiť do jedálnička?

Zdieľať
špenát
Špenát ako zdroj vitamínov. Ako ho zaradiť do jedálnička? Foto: www.freepik.com

Omyl jedného nemeckého vedca zmenil pohľad na špenát ako na superpotravinu bohatú na železo. Hoci tento mýtus bol vyvrátený, špenát ostáva vynikajúcim zdrojom mnohých vitamínov a minerálov. Čo všetko vám tento zelený poklad ponúka a ako ho najlepšie zužitkovať vo vašej kuchyni?

Chyba v matematickom výpočte z minulosti premenila špenát na údajný zázrak plný železa. Tento názor sa napokon ukázal ako nesprávny, avšak špenát obsahuje množstvo ďalších vitamínov a minerálov, ktoré by sme nemali v našom jedálničku prehliadať. Legenda o špenáte plnom železa vznikla v roku 1870, keď nemecký vedec Erich von Wolf nesprávne uviedol, že 100 g špenátu obsahuje 35 mg železa, čo je približne desaťkrát viac než iné druhy listovej zeleniny. Táto chyba bola spôsobená prehodením desatinnej čiarky, keďže skutočný obsah železa v špenáte je medzi 3 a 4 miligramy. Napriek tomu je špenát bohatým zdrojom vitamínu A, ktorý je kľúčový pre zdravie očí, pokožky, krvotvorbu a imunitný systém. Okrem toho obsahuje vitamín C, ktorý pôsobí ako antioxidant, bojuje proti únave a podporuje obranyschopnosť tela. Ďalšie dôležité látky, ktoré špenát obsahuje, zahŕňajú kyselinu listovú, draslík, horčík a vitamíny skupiny B a vitamín E.

V súvislosti s obsahom dusičnanov, špenát je známy svojou schopnosťou absorbovať dusičnany z pôdy, ale ich množstvo je pravidelne monitorované a regulované, aby nedošlo k prekročeniu maximálnej povolenej hranice. Pri tepelnej úprave špenátu je potrebné byť opatrný, pretože dlhodobé uchovávanie tepla alebo opakované ohrievanie môže spôsobiť transformáciu dusičnanov na dusitany, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané