Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánok na ľavom boku Vám zaistí lepšie trávenie. Vedeli to už čínski mnísi.

reklama:
poloha na ľavom bokuwww.gettyimages.com

Už budhistickí mnísi veľmi propagovali spánok na ľavej polovici tela. Tento spôsob spánku a odpočívanie bol podľa nich vhodnejší pre fungovanie celého tela. Hoci vo svojej dobe nevedeli prečo, mali pravdu. Potvrdzujú to aj posledné lekárske štúdie.

Za všetko môže lymfatický systém

Moderní lekári s mníchmi súhlasia  a príčinu vidia v stavbe lymfatickej sústavy. Tá v našom tele rozvádza potrebné živiny získané pri trávení potravy a zároveň z tela von odvádza aj škodlivé látky. Kvalita lymfatickej sústavy sa tak prejavuje na Vašej imunite, produkcii hormónov i psychickej pohode.

Medzi dôležité orgány lymfatického systému patrí napríklad slezina, týmus a slepé črevo čiže apendix. Všetky tieto orgány spôsobujú efektívnu distribúciu živín po celom tele a nie náhodou sa tiež všetky nachádzajú v ľavej polovici tela.

Spánok na ľavom boku Vám zaistí lepšie trávenie a príjemnejšie prebudenie

Výklad lekárov je teda taký, že odpočinkom a spánkom na ľavom boku dochádza k väčšiemu zaťaženiu lymfatickej sústavy a zároveň tak efektívnejšiemu tráveniu a vstrebávaniu živín po celom tele. To celé potvrdzuje aj tvar žalúdka, kedy pri orientácii na ľavý bok žalúdok trávi potravu počas celej jej cesty vďaka pravidelnému rozloženiu žalúdočných štiav.

Lymfatický systém pri svojej práci produkuje látky ako glukóza, proteíny, niektoré hormóny a metabolické látky. Zároveň tiež vytvára látky, ktoré samotný lymfatický systém čistia. Spanie na ľavej strane tela tomuto celému procesu veľmi pomáha, lekári sa pritom tiež domnievajú, že ak spíte na pravej strane, celý proces skôr brzdíte.

Spánok na ľavom boku tak Vášmu telu prináša pozitíva v podobe kvalitnejšieho a efektívnejšieho trávenia. K nemu dochádza tiež rýchlejšie, na čom sa zhodujú aj posledné lekárske štúdie. Vďaka nastaveniu nášho tela sa tiež potrava po celom systéme pohybuje rýchlejšie. Jeden historický mýtus z múdrosti čínskej medicíny sa tak opäť potvrdil.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.