Spanie na ľavom boku môže ovplyvňovať ľudské zdravie

Zdieľať
Poloha spánku
poloha spánku www.gettyimages.com

Polohy, v ktorých v noci spíme, majú dopad na naše zdravie. V závislosti na tom, ako presne v noci spíte, sa u vás môže objaviť celý rad zdravotných problémov. O aké zdravotné problémy sa jedná a ako teda spať?

Ľudia spia v mnohých rôznych polohách, najbežnejší je spánok na jednom boku, chrbte alebo na bruchu. Podľa toho, v akej polohe v noci spíte, sa u vás môžu objaviť rôzne zdravotné komplikácie. Asi najbežnejšie sú tieto zdravotné problémy: bolesť krku a chrbta, obehové problémy, dýchacie ťažkosti, bolesti svalov, zápal svalov, pálenie záhy, bolesť hlavy a predčasné vrásky. Tak ako to s tým spaním teda je? Tu nájdete aj vy tú najlepšiu spánkovú polohu pre vás.
Najčastejšie spíme v týchto polohách:

  • na boku
  • na chrbte
  • na bruchu

Každá z vyššie uvedených polôh má okrem iného stupňa pohodlnosti tiež svoje výhody a nevýhody. Aké výhody a nevýhody poskytuje spanie v určitých polohách? Spánok na chrbte krásne narovná chrbát, rozloží hmotnosť nášho tela rovnomerne a vďaka tomu ráno nedochádza k nepríjemnej bolesti chrbta a krčnej chrbtice. Na druhú stranu sa táto poloha neodporúča ľuďom, ktorí sa stretávajú s problémom chrápania, lebo ležaním na chrbte sa bude ich chrápanie prehlbovať.

Spánok na boku je hneď po spánku na chrbte označovaný za druhý z najlepších variantov. Táto poloha Vám môže pomôcť pri tráviacich ťažkostiach. Aj chrbtica zostáva v rovnej polohe pre dostatočný odpočinok po náročnom dni.

Spanie na bruchu nebýva moc odporúčaným spôsobom odpočinku. Pri ležaní na bruchu tlačí na telo celá naša váha a telo si oddýchne tak dobre ako pri predchádzajúcich dvoch variantoch. Avšak stále ide o jednu z najobľúbenejších polôh. Ľuďom, ktorých trápi chrápanie, umožňuje pokojný spánok a tiež uvoľňuje od bolesti bedier.

Prečo je spánok na ľavom boku zdraviu prospešný

Aj cez to, že sa spánok na boku považuje za ten najzdravší, nie je dobré na ňom spať každú noc. Muž, ktorý tak činil, získal od svojho lekára informácie, prečo je dobré spať na ľavom boku. Zmierňuje príznaky pálenia záhy a refluxu, podporuje pečeň a uľahčuje činnosť srdca. Okrem iného tiež pomáha odstraňovať nečistoty a toxíny a vracať bielkoviny oddelené od buniek. Gravitácia zvyšuje prietok krvi do sleziny a zlepšuje jej funkciu. Tak čo, skúsite aj vy spať na ľavom boku a zlepšiť tak svoje zdravie?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané