Šošovica a jej bohatý zdroj rastlinných bielkovín

Zdieľať
Lentils_istock 660x439.jpg

Je dokonalým zdrojom energie, rastlinných bielkovín, zinku, železa, vitamínov B a ďalších živín, ktoré naše telo nutne potrebuje.
Drobná a výživovo bohatá strukovina, ktorá by mala mať pevné miesto na našom tanieri. V Indii sa pestuje cez 50 druhov, u nás ju nájdete v obchodoch len v niekoľkých variantoch, viac možností máte v špecializovaných predajniach so zdravou výživou.

Green lentils.jpg

Druhy šošovice, ktoré sú u nás dostupné

Lentils_istock 660x439.jpg

Veľkozrnná šošovica

Ide o klasiku v európskej kuchyni a veľmi starú kultúrnu rastlinu. Je u nás najznámejším a najpoužívanejším druhom šošovky. Pred prípravou je nutné ju namáčať a potom variť cca hodinu. Namáčanie sa deje preto, aby šupka zmäkla a umožnila postupný priechod vody dovnútra, vďaka tomu strukoviny pri varení mäknú rovnomernejšie a rýchlejšie. Šošovica veľkozrnná dodáva telu značné množstvo rastlinnej bielkoviny, stopových prvkov, minerálnych látok a tiež železa, čo ocenia najmä vegetariáni a vegáni. Dokáže skvele zasýtiť bez zbytočných kalórií. Hodí sa na prípravu na kyslo, polievok, nátierok aj šalátov, výborne chutí v kombinácii s inou zeleninou a obilninami.

Červená šošovica

Je v súčasnej dobe jednou z najpredávanejších strukovín. Ide o šošovku lúpanú a jej obrovskou výhodou je krátka doba prípravy bez nutnosti ju namáčať. Mäkká červená šošovica sa rozvára, preto je vhodná do polievok, omáčok a nátierok. Pokiaľ máte radi indickú kuchyňu, určite ju vyskúšajte v kombinácii s indickým korením garam masala, cesnakom a zázvorom. A pretože je červená šošovica zbavená šupky, nemožno ju naklíčiť.

Čierna šošovica Beluga

Malé čierne lentilky zvanej Beluga sú v kuchyni oceňované vďaka svojej výnimočnej chuti. Niekedy je nazývaná tiež „kaviár“. Čierna šošovka má orieškovú arómu, nerozvarí sa a pri varení si uchováva svoju tmavú farbu. Varí sa cca 30 minút a hodí sa k príprave šalátov a ako príloha. Čierna šošovica beluga patrí medzi potraviny s vysokou nutričnou hodnotou. Na 100 g má dvojnásobné množstvo bielkovín ako napríklad tofu. Jej čierny pigment obsahuje antioxidanty, je skvelým zdrojom vitamínov B a minerálov (napríklad železa a horčíka).

Šošovica Le Puy

Tmavo zelená šošovka Le Puy má názov odvodený od oblasti, kde sa pestuje. Spozná sa podľa zelenohnedej šupky, ktorá sa po uvarení sfarbí dohneda. Nie je potrebné ju namáčať, nerozvarí sa a je pevná na skus, stačí jej 20 minút prípravy. Opäť sa hodí do šalátov a všade tam, kde oceníme jej pevnosť.

Španielska šošovica Pardina

Tento druh šošovice sa hodí do jedál z jedného hrnca a do polievok. Počas varenia si uchováva svoj plochý tvar . Na pohľad má sivastú hnedú šupku, vnútri je žltá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané