Soľ je možná nad zlato, ale neprežeňte to s ňou

Zdieľať
soľ

So soľou v jedálničku sa stretávame denne. Ako hovorí známa česká rozprávka, soľ je nad zlato. Ďalšie známe príslovie ale hovorí, že všetko s mierou. A rovnako tak to platí aj o soli. Tento nedoceniteľný kuchynský pomocník vám totiž pri nadmernej konzumácii spôsobí nepríjemné zdravotné problémy. Najprv trochu teórie. Odporúčaná denná dávka chloridu sodného, ​​čiže kuchynskej soli, sú 2,3 miligramov. To zodpovedá zhruba dvom vrchovatým kávovým lyžičkám. Problém ale je, že soľ stretnete vo všetkých pokrmoch, ktoré konzumujete a tak do tela dostanete výrazne vyššie množstvo.

varenie

Reštaurácie majú povinnosť označovať jedlá s vysokým množstvom soli

Zatiaľ nepotvrdená štúdia z Ameriky hovorí, že Američania konzumujú denne také množstvo soli, že väčšina ich zdravotných problémov je spôsobená práve ich prebytkom. V dôsledku toho napríklad mesto New York prišlo s nariadením, že reštaurácie majú povinnosť označovať jedlá s vyššou dávkou soli. Pri konzumácii soli sa táto látka rozloží na dva základné chemické prvky – chlór a sodík. Tie sú v malom množstve prospešné. Chlór zlepšuje zažívanie a sodík pomáha k udržaniu stabilného krvného tlaku a tiež zlepšuje komunikáciu medzi nervovými zakončeniami a svalmi.

Soľ spôsobuje nadúvanie i časté močenie

Avšak prebytok týchto prvkov v tele zadržiava vodu. To okrem opuchov  a nadmerného potenia spôsobuje aj nadúvanie, zvlášť potom u žien s predmenštruačným syndrómom. Navyše čím viac je v tele tekutín, tým rýchlejšie vám prúdi v žilách a tepnách krv. A pri vyššej rýchlosti toku krvi sa zvyšuje aj krvný tlak. Zadržiavanie vody tiež spôsobuje časté močenie, pretože sa telo zbavuje prebytočných tekutín. Pri močení ale telo vylučuje ďalšie látky ako vápnik, ktorý pomáha pri udržaní kvalitnej stavby kostí. Vysoké množstvo soli v tele spôsobuje smäd, ktorý zaháňame pitím. Tým sa dostávate do začarovaného kruhu a telo znova prijíma tekutiny. Takže ešte raz. Soľ nad zlato, ale všetko s mierou!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané