Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slnečné lúče sú zdravé! Prečo?

reklama:

Samozrejme sme rôzni ľudia s rôznymi potrebami, a tak zatiaľ čo niekomu stačí slniečko a s tým súvisiace teplo len striedmo v závislosti na našom miernom podnebnom pásme, organizmus iného vyžaduje takmer trópy. Každopádne vitamín D, ktorý sa tvorí práve vďaka slniečku, je pre nás nenahraditeľný.

Sun vitamin d.jpg

Podľa jednej štúdie trpí nedostatkom vitamínu D viac ako polovica populácie. Čo to znamená? Že sa málo pohybujeme vonku, sme zatvorení v miestnostiach, slniečko sa k nám nedostane. A kam nechodí slnko, tam chodí lekár, to vedeli už naše prababičky. Priamym kontaktom slnečných lúčov s pokožkou sa totiž tvorí pre náš organizmus veľmi dôležitý vitamín D.

Aká je funkcia vitamínu D?

jedná sa o vitamín rozpustný v tukoch
podieľa sa na vstrebávaní vápnika
udržuje minerálnu rovnováhu organizmu
podieľa sa na tvorbe kostí a zubov

Kde ešte nájdete vitamín D?

v tukoch, najviac v morských rybách
vo vajciach, v mäse
v masle a mliečnych výrobkoch
v avokáde

Čo zapríčiňuje nedostatok vitamínu D?

časté respiračné ochorenie
ochorenia ďasien a zubov
vysoký krvný tlak a srdcové ochorenia
svalovú únavu
horšie poúrazové hojenie rán
spomalený rast u detí
ekzémy
podráždenosť, nervozitu
zápalové ochorenie čriev
podľa niektorých štúdií dokonca vedie nedostatok vitamínu D okrem srdcového infarktu tiež k mozgovej mŕtvici

Vitamin d.jpg

Ženy a menopauza

Všeobecne sa vie, že nedostatok vitamínu D môže hrať veľký vplyv na symptómy menopauzy. Môže to byť typicky únava. Môže to byť horšie imunita imunitu, čo znamená, že sa ženy v tomto období stretávajú s nachladnutím, chrípkou a ďalšie infekcií. Kvôli nedostatku vitamínu D môžu mať ženy väčšie sklony k depresii. Môžu mať aj problémy so spánkom alebo naberať na hmotnosti. A konečne tieto ženy môžu trpieť narušením kognitívnych funkcií, čo v podstate znamená, že viac zabúdajú a nemôžu sa na nič úplne dobre sústrediť.

Jednoducho vitamín D – známy ako „slnečný vitamín“ – ponúka mnoho výhod pre ženy, ktorí trpia menopauzou, a tie s nízkym obsahom vitamínu D môžu mať závažnejšie príznaky menopauzy .

Ako je vidieť, slnečné lúče sú dôležité nielen pre pocit komfortu a naše psychické pohodlie, ale môžu byť závdavkom tiež mnohých vážnych telesných ochorení.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 5. júna 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.