Sliny sú dôležitou súčasťou nášho organizmu. Spravidla im ale nevenujeme dostatočnú pozornosť, čo sa časom môže javiť ako chyba. Môžu nás totiž upozorniť na rôzne ochorenia a to aj vrátane tých vážnejších, ako je rakovina alebo cukrovka.
Sliny sú tvorené z 99% vodou, vedľa nej sa v nich vyskytujú ďalšie nenahraditeľné látky ako imunokompetentné substancie, sekrečné imunoglobulíny, fermenty, bielkoviny a ióny. Potrebujeme ich hlavne pre konštantnú mineralizáciu zubov, trávenie potravy a ochranu sliznice prehĺtacieho traktu pred infekciou. Pozor si treba potom dať najmä na nasledujúce príznaky.
Nadmerné slinenie je spojené hlavne s tehotnými ženami alebo s vedľajšími účinkami dlhodobej nevoľnosti a pocitov vracania. Avšak pozitívne je, že nijako neohrozuje zdravie človeka.
Nedostatok slín sa vyskytuje hlavne u ľudí užívajúcich pravidelne lieky (antidepresíva a atropín). Ďalšou príčinou môže byť vnútorná a vonkajšia rádioterapia alebo zápal slinných žliaz. V takom prípade je nutný adekvátny príjem tekutín, pomôcť si možno aj cez citrusové plody.
Horké alebo kyslé sliny ukazujú väčšinou na reflux, spätný tok žalúdočných štiav zo žalúdka do pažeráka spojený s častým pálením záhy. Ak sa stotožňujete s týmito príznakmi, mali by ste navštíviť vášho lekára.
Biele a lepivé sliny môžu ukazovať na ústnu infekciu, pričom tá najbežnejšia sa nazýva múčnivka, ktorá je typická hlavne pre ľudí s diabetom. Ráno potom môžu ukazovať na spánkovú apnoe.
Slinový test potom zvládne zistiť napr. vaše genetické príslušenstvo alebo dokáže odhaliť aj rakovinu či cukrovku.