Slintáte v noci? Hrozí vám vážne nebezpečenstvo. Dajte si pozor! Môže to byť príznak choroby!

Zdieľať
Fb 14.jpg

Kalúžka na vankúši alebo pol tváre pokrytého slizom. Mnohým ľuďom sa stáva, že počas spánku ich ústa vylučujú veľké množstvo slín, ktoré potom vytekajú všade, kde môžu. Nielen že je to nepríjemné pre nás, ale aj pre nášho prípadného partnera, ktorý spí vedľa nás. Napriek tomu, že sa za to často hanbíme, nie je zlé sa nad pôvodom tohto úkazu zamyslieť. Možno nám značí zdravotné komplikácie.

Dôvodov, prečo počas spánku slintáme na vankúš, môže byť viac. Stáva sa to často, keď spíme naozaj hlboko a tvrdo, čo vlastne tak zlé nie je. Keď k tomu pripočítame ešte polohu na boku či na bruchu, je jasné, že gravitácia urobí svoje a nejakú tú slinu nám z úst vytiahne. Pokiaľ ale začne byť slín neobvyklé množstvo, je potrebné zrevidovať svoj zdravotný stav.

Nádcha alebo pásomnice?

Najčastejšie zdravotné príčinou poslintaných vankúšov býva obyčajná nádcha. A je to logické, pretože nepriechodné horné dýchacie cesty nám znemožňujú nasávať vzduch nosom, a preto spíme s otvorenou pusou, aby sme sa neudusili. Gravitácie, potvorka, potom dielo skazy dokoná a vankúš je durch. Dobrá správa je, že pomôže obyčajný nosový sprej a je po problémoch.

Horšie môžu byť ale ostatné príčiny. Z tých miernejších je to začínajúce vznik zubného kazu, ktorý taky zvyšuje produkciu slinných žliaz v ústach. Horšie je potrebné prekyslenie organizmu, ktoré môže byť vyvolané rôznymi príčinami. Trebárs parazity v črevách, ktorí vyvolávajú zmenu pH a spôsobujú práve prekyslenie. Môže to byť ale dôsledok aj najrôznejších zápalov a ďalších chorôb tráviaceho traktu.

Pokračujte v čítaní článku na ďalšej stránke

Pozor, môže to byť Parkinson

Slinenie môže ale značiť aj oveľa závažnejšie problémy, ktoré už tak ľahko liečiteľné nie sú. Medzi takými môžu byť ochorenie endokrinného systému čiže porucha funkcie žliaz s vnútornou sekréciou, ktoré vylučujú hormóny a môžu sa prejavovať práve zvýšenou tvorbou slín. Môže sa jednať o chorobe najmä štítnej žľazy, podmozgovej moskového, hypotalamu, alebo tiež srdca, žalúdka, čriev a mnohých ďalších orgánov.

Ťažkosti môžu pôsobiť tiež rôzne druhy neurologických ťažkostí, napríklad zápal trojklanného nervu, ktorý býva veľmi nepríjemný. Horšie a závažnejšie potom môže byť Parkinsonova choroba, ktorá má za následok rozpad neurónových vlákien a zhoršuje až znemožňuje bežné ovládanie svalstva a pohybového aparátu. Okrem toho môže byť nočnou slinenie dôsledkom aj rakoviny.

Preto stretávate Ak sa s týmto problémom dlho alebo v nadmernej miere, neriskujte svoje zdravie a zájdite radšej k lekárovi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané