Škvrny na paradajkách môže spôsobiť horúco aj nedostatok vápnika

Zdieľať
Škvrny na paradajkách
Škvrny na paradajkách môže spôsobiť horúco aj nedostatok vápnika Foto: depositphotos.com

Nedostatky vo výžive, zlé opelenie, nevyhovujúce pôdne podmienky a veľa ďalších faktorov vyvoláva vznik takzvaných neparazitních porúch

Keď poznáme príčiny, môžeme sa dôsledkom brániť.

Výkyvy počasia, ktoré sprevádzajú aj tohtoročné leto, prispievajú k najrôznejším ochoreniam, deformáciám a poruchám rastu paradajok.

Fyziologická nekróza rajčiakov

Nedostatok vápnika spôsobuje nekrózu

Fyziologickú nekrózu kvetného konca plodov rajčín aj paprík má na svedomí nedostatok vápnika v pôde. Za vlhkého počasia sú nekrotické škvrny šedé, mokré, niekedy druhotne pokryté saprofytickými hubami. Keď je sucho, škvrny zasychajú a sú vpadnuté a čierne. U paradajok sa veľmi často prejavuje spomínaný deficit pri pestovaní v nádobách.

Prílišné teplo zreniu nesvedčí

Nedostatočné vyfarbenie plodov, označované ako zelený golier , je fyziologická porucha v dozrievaní, nie hubové ochorenia, ako sa niektorí pestovatelia mnohokrát domnievajú. Na poruche vyfarbovania plodov sa podieľa okrem odrodových vlastností predovšetkým intenzívne slnečné žiarenie vedúce k prehriatiu pletiva. Poruchy sa častejšie vyskytujú u vyššie postavených plodov, na okrajoch riadkov či u silne odlistených rastlín. U ľahších foriem poruchy (žlté kapucne) môžu plody zmeniť farbu aj po zbere, zelený golier zostáva aj v priebehu skladovania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané