Skvelý pomocník v období viróz! To je chren sedliacky

Zdieľať
Chren

Chren sa predtým pestoval snáď v každej záhradke. V pôde vytvára mohutný koreň, ten využívame nielen v kuchyni, ale môže nám pomôcť s rôznymi neduhmi.

Napríklad s prechladnutím, nádchou a kašľom.

Chren sedliacky (Armoratium rusticanum) je trvalka radiaca sa do čeľade kapustovitých. Najčastejšie dorastá do výšky 50 – 100 cm. Vytvára mohutný, rozvetvený koreň, ktorý je vo vnútri biely a má charakteristickú chuť aj arómu. Chren má kvetenstvo tvorené z početných bielych kvietkov. U nás ho môžeme nájsť od nížin až po horské oblasti. Vyhľadáva vlhkejšie miesta ako napríklad pozdĺž vodných tokov, priekopy, vlhké lúky a rumoviská.

Chren
https://www.gettyimages.com/

Liečivé účinky chrenu

  • Má antivírusové a antibakteriálne účinky . Využíva sa pri virózach, angíne, prechladnutí, zápale mandlí, napomáha uvoľňovať hlien z priedušiek. Lieči chrapot a kašeľ . Tlmí rast mikróbov a plesní.
  • Povzbudzuje trávenie, čistí črevá, harmonizuje črevný trakt po užívaní antibiotík, čistí črevá od parazitov, detoxikuje pečeň, stimuluje tvorbu žlče , napomáha rozpúšťať žlčové kamienky .
  • Harmonizuje hormonálny, endokrinný systém a žľazy s vnútornou sekréciou .
  • Dá sa využiť na  tonizáciu organizmu , je vhodný k  rekonvalescencii po dlhej chorobe .
  • Uľavuje pri bolestiach kĺbov, ischiase, neuralgiách, neuropatickej bolesti, reumatických problémoch a bolestiach svalov.

Ako chren užívať

Medový chren

Budeme potrebovať 1 lyžičku nastrúhaného chrenu, 1 lyžičku medu a vaječný žĺtok. Zmiešame všetko a užívame po jednej lyžičke niekoľkokrát denne, až do vymiznutia ťažkostí.

Chrenová placka

Zvyšuje prekrvenie, mierni bolesť , užíva sa napríklad pri omrzlinách, ischiase, neuralgiách a boľavých kĺboch.

Pripravíme si 12 dielov nastrúhaného chrenu, 5 dielov múky a 1 diel tuku (napríklad masť). Všetko zmiešame, natrieme na plátno a plátno priložíme ku koži. Takto ponecháme 15 – 30 minút.

Chrenová inhalácia

Komu vadí priama konzumácia chrenu, môže skúsiť inhalovať. Budeme potrebovať 2 lyžice nastrúhaného chrenu, ktorý prelejeme 0,5l vriacej vody. Privedieme k varu a inhalujeme.

Aj keď je chren liečivý, treba s ním zaobchádzať opatrne, vo vyšších dávkach dráždi sliznice tráviaceho traktu a obličiek. Nemal by sa užívať tam, kde je nežiaduce prekrvenie slizníc, napríklad pri žalúdočných vredov a zápalových ochorení čriev , tiež pri urologických zápalov . Nie je vhodne ho dlhodobo používať na kožu, môže dôjsť k podráždeniu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané