Prečo hneď kupovať nový koberec. Dávajte si pozor na chemické prípravky a vyskúšajte radšej týchto pár trikov, ktoré dodajú kobercu nový „život „.
Škvrny, domáci maznáčikovia, zlé čistenie a nedostatočná starostlivosť o vlákna môžu spôsobiť, že koberec stratí pôvodnú farbu .
Nepoužívajte vždy mokrú variantu
Než vezmete do ruky vedro s vodou a kefu, uistite sa, z akého materiálu máte koberec. Na vlnené a hodvábne koberce by voda prísť nemala.Mohla by totiž poničiť pevnosť vlákien.
Navyše vlhko presiakne do spodnej časti, kde pripravia ideálne prostredie pre tvorbu plesne . Kto má pod kobercom palubovky alebo parkety, bol by prekvapený, akú paseku vlhko narobí. Niečo iné je, keď je koberec položený na podlahovom vykurovaní, ktoré sa postará o prebytočnú vlhkosť.
Suché čistenie je lepšie
Suché čistenie zvládnu aj citlivejšie materiály . Navyše ho môžete používať častejšie, čo vyhovuje aj alergikom. Prášok na koberce je výborný.
Pozor na chémiu
Keď už silou mocou chcete čistiť koberec chemickým prípravkom , potom si najskôr vyskúšajte na mieste, ktoré nie je viditeľné (pod nábytkom, za gaučom), či zloženie nemení farebnosť vlákien, alebo koberec nejako nepoškodzuje.
Skúste ho vyprášiť
Nie nadarmo naše babičky pravidelne vyklepávali koberec. Matný odtieň vlákien spôsobuje nadmerné množstvo prachu. Vždy koberec prášte z rubu , aby ste nezničili vlákna a vy ste prach viac nezatlačili dovnútra.
Babské rady
Skvelou fintou je obyčajné kyslá kapusta. Zlejte z nej prebytočnú vodu a rozprestrite na koberec. Utierkou prechádzajte po povrchu a za chvíľu uvidíte, ako na seba kapusta začne nadväzovať špinu. Pravda, koberec kapustou výborne vyčistíte, ale málokto vydrží nepríjemný pach, ktorý za sebou kapusta zanecháva. Takže budete musieť použiť následne aspoň suchý čistiaci prostriedok.
Výborne vlákna koberca rozžiari jedlá soľ. Nasypte ju na povrch a nechajte pôsobiť. Potom prejdite metlou, aby sa dostala hlbšie a po 30 minútach povysávajte .Podobne funguje aj bežná soľ .