Skúste tieto tipy!
1. Pite dostatok mineralizovanej vody
Pitie vody pomáha znižovať chuť do jedla, ale minerálna voda obzvlášť funguje, ak sa chcete zbaviť chuti na sladké. Dôvodom toho je, že telu dodá potrebné minerály, ktoré nemusíte stravou a bežnou vodou prijímať v dostatočnej miere. Keď už je reč o mineráloch, tak hlavne chróm dočasne stabilizuje krvný cukor a tým aj zníži chuť na sladké.
2. Nepite kávu bez ničoho iného
Ranná káva bez raňajok je receptom na katastrofu. V priebehu dňa vám vďaka tomu začne chutiť sladké. Pokiaľ ju teda musíte ráno piť, tak s ňou prijímajte aj poriadne jedlo. Uistite sa, že obsahuje dostatok bielkovín a zdravých tukov. Alebo skúste namiesto kávy zelený čaj .
3. Jedzte komplexné sacharidy
Ak sa neviete vyhnúť sladkému, tak si k obedu dávajte pravidelne napríklad jeden sladký zemiak. Ak máte problémy s nadmerným príjmom cukrov, potrebujete jesť komplexné sacharidy, aby ste spomalili vylučovanie glukózy do krvného obehu. Prijímajte ich pravidelne na raňajky, obed aj večeru.
4. Využite alternatívne sladidlá
Zabudnite na dochucovanie a sladenie cukrom. Využívajte namiesto neho pravú škoricu, ktorá chutí dobre a uspokojí vaše chuťové poháriky. Môžete využiť aj iné sladidlá, ktoré nebudú mať vplyv ako cukor – stevia , kokosový cukor , pravý med či javorový sirup.
5. Nejedzte tak veľa živočíšnych produktov
Ak prijmete príliš veľa živočíšnych bielkovín, tak sa telo bude chcieť dostať do rovnováhy a tým pádom začne vytvárať dopyt po cukroch. Obmedzte teda príjem mäsa. Ani jeho nedostatok však nie je v tomto smere dobrý.
6. Dôležitý odpočinok
Pokiaľ nespíte dostatočne dobre, telo si bude žiadať cukor, aby sa dostalo do rovnováhy. Pravidelne tiež cvičte . Ak sa budete baviť, budete sa cítiť lepšie a cukor vám toľko nebude chýbať.
7. Psychická pohoda je dôležitá
Na prvom mieste je nutné si problém vôbec uvedomiť a potom na ňom pomaly, krok za krokom, začať pracovať. Dobré je tiež nájsť si náhradu za „jedenie zo stresu“ , ktorá vám prinesie upokojenie – cvičenie, nejaká tvorba, kde zamestnáte ruky (maľovanie, ručné práce, záhradníčenie), čokoľvek, čo vás baví alebo skôr bavilo.
Cukor je návykový..
Cukrárenský priemysel na nás bohužiaľ útočí už od útleho detstva a z detí si vytvára svojich budúcich verných zákazníkov. Cukor je návykový rovnako ako niektoré ilegálne drogy – mozog spúšťa po konzumácii cukru produkciu prirodzených opiátov, čo môže byť podobne návykové ako trebárs kokaín!
Čo si dať miesto sladkého?
1. Horúce kakao
Zmiešajte tmavý kakaový prášok (ten, ktorý používate do pečenia) s náhradným sladidlom na báze sukralózy s pár lyžičkami ohriateho polotučného mlieka na kašičku a dolejte zvyšným ohriatym mliekom.
Výhoda: 6 – 9 g čistých bielkovín podľa veľkosti hrnčeka, takmer žiadny tuk, pretože kakaový prášok je odtučnený a žiadny pridaný cukor. Naopak do seba dostanete slušnú dávku antioxidantov z kakaa.
2. Ricottový krém
Zmiešajte ½ balenia Ricotty s kakaom a sladidlom, pridajte 2 lyžice mlieka alebo uvarenej kávy a vymiešajte na hladký krém.
Výhoda: ricotta obsahuje srvátkovú bielkovinu, ktoré má vynikajúcu index sýtivosti. Ak si tento krém dáte na desiatu, nič ďalšie sladké vás už lákať nebude.
3. Proteínová tyčinka
Proteínové tyčinky by ste mali mať pri sebe stále v zásobách. Môžu vás zachrániť v situácii, keď máte hlad, ale nič vhodného po ruke, ale aj v situácii chuti na sladké. Chuťou a konzistenciou síce pripomínajú tyčinky typu „margot“, nutrične však majú bielkoviny voči sacharidom výhodný pomer 1: 1.