Na pálenie záhy má vplyv hlavne jedlo a pitie..
alkoholické nápoje
príliš ostrá a korenené jedlá
cesnak a iné aromatické potraviny
Dobrým pomocníkom je prevencia, ale prečo si sem tam nedopriať jedlo ktoré milujeme.
Tu je zopár tipov ako pálenie záhy zahnať:
vlažná voda
Keď nemáte k dispozícii nič iné, dajte si vlažnú vodu . A ak nemáte ani tú, tak si dajte tú studenú. Aj tá je dobrým pomocníkom, ak sa objaví pálenie záhy. Dôvodom je to, že danú bolesť spôsobujú žalúdočné kyseliny, ktoré striekajú na stenu pažeráka. Keď sa napijete vody, tak žalúdočné kyseliny ľahko rozriedite. Vplyvom toho nebudú toľko silné a tak nemusí dochádzať k tak nepríjemnému páleniu. Ide však o pomoc skôr krátkodobú, u ktorej tiež platí, že čím viac vody vypijete, tým kyseliny nariedite lepšie .
mlieko
Ak hľadáte krátkodobú pomoc, teda rýchlu úľavu, je mlieko dobrým pomocníkom. A to preto, že práve obsah jeho tuku dokáže žalúdok upokojiť a tiež dokáže zabezpečiť ochranu vášho pažeráka. Navyše mlieko, podobne ako voda, obsah žalúdka rozriedi. Ide však naozaj len o pomoc krátkodobú. Nezabúdajte totiž na to, že mlieko obsahuje vápnik. Ten sa dostane do žalúdka a ten začne vplyvom toho tvoriť viac kyselín. Pokiaľ ide o krátkodobú úľavu, je to dobrá vec. Dlhodobo ale mlieko nepomáha.
jedlá sóda
Používate ju na pečenie, alebo napríklad na zmäkčovanie vody? Potom ju použite tiež k tomu, aby ste zabránili páleniu záhy. Rozmiešajte jedlú sódu v pohári vody a tú následne vypite. Chuť síce nebude dokonalá, ale pomoc už áno. Dôvodom je predovšetkým to, že jedlá sóda dokáže kyseliny v žalúdku veľmi dobre neutralizovať. Pozor ale na vedľajšie účinky, ktoré jedlá sóda má. Počítajte s tým, že sa vám žalúdok výrazne nafúkne, pretože sa v ňom začne tvoriť oxid uhličitý . Ide o prirodzenú chemickú reakciu, ktorá nastane pri kontakte jedlej sódy s kyselinou.
správne korenie
Je pravdou, že niektoré koreniny pálenie záhy priamo spôsobuje. Potom je tu ale také korenie, u ktorého musíme povedať pravý opak. Pokiaľ ho budete mať vo svojom jedálničku dostatok, tak si môžete byť istí, že sa vám bude táto bolesť vyhýbať. A to napríklad:
rasca
bazalka
oregano
Pridať ale môžete aj aníz, alebo tiež kurkumu. Všetky tieto druhy podporujú tráviacu činnosť vášho tela, čím sa nepriamo podpisujú aj na množstvo kyselín v organizme, rovnako ako sa podpisujú aj na tom, že nedochádza k dráždeniu pažeráka.
mäta
Ak si ju doprajete do čaju, alebo do studených nápojov, rozhodne s tým neprestávajte. Možno to je dôvod, prečo sa vám pálenie záhy vyhýba. Aj keď má ostrejšiu chuť, je doslova dokonalým pomocníkom vo chvíli, keď vás pálenie záhy trápi. Odporúčame ju konzumovať každý deň. Keďže aj ona má vplyv na správne tráviace procesy a na to, aby k príslušnému zdravotnému problému nedochádzalo.
kyslé nápoje
Kyslé nápoje skutočne môžu podporiť kyslosť vo vašom žalúdku. Zároveň ale obsahujú aj takzvané probiotiká . Tie sú nielen dobrým pomocníkom pre vaše trávenie, ale jedná sa aj o pomocníka, ktorý dokáže dlhodobo eliminovať pálenie záhy bez vedľajších účinkov