Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Skúste tieto babské rady pre vašu domácnosť!

reklama:

Babským radami sa označujú  užitočné tradičné i netradičné metódy , ako vyriešiť nejaký problém podomácky a bez chémie

Existuje veľa alternatív, ktoré špeciálne prostriedky nahradia, alebo dokonca zafungujú ešte lepšie. Babské rady pre domácnosť – užijete ich v kuchyni,  špajze aj v obývačke.

House cleaning.jpg

Ak babské rady fungujú , ušetríte svoju peňaženku, nervy aj životné prostredie! Pri čistení nábytku, riadu atď – sa riaďte pokynmi výrobcu a predajcu, zapojte sedliacky rozum, pretože nie všetky čistiace „prostriedky“ musia byť pre špeciálny či atypický kus čisteného nábytku alebo predmetu vhodné.

Babské rady pre domácnosť

Farbenie vlasov nad umývadlom
Pred farbením vlasov nad umývadlom, ho potrite saponátom na riad a po zafarbení ho dôkladne opláchnite teplou vodou. Predídete tak ťažko odstrániteľným škvrnám na umývadle.

Topánky, obuv – neutralizácia zápachu
Pre neutralizáciu zápachu z topánok, do nich nasypeme trochu jedlej sódy, rozprestrieme ju do všetkých miest, necháme niekoľko hodín v suchu pôsobiť a potom sódu vysypeme alebo vysajeme. Ak sa obávate, že by sóda išla z určitého typu obuvi potom horšie dostať, môžete ju nasypať do vreckovky alebo plátna, a v topánke nechať cez noc.

Cenovky
Cenovky ľahšie odstránite, keď ich nahrejete fénom. Mnoho druhov cenoviek ide tiež zložiť, ak trpezlivo odlepíte rožtek a pomalým pohybom odlepujete ďalšie časti. Nepostupujte rýchlo a štítok netrhajte. V prípade že na predmete zostane časť lepidla z cenovky, možno ho často odstrániť opakovaným prikladaním odlepenej cenovky, znovu a znovu – lepidlo sa rado prichytí na cenovku. Je to väčšinou účinnejší postup, než pokus o dočistenie kefkou alebo iným spôsobom.

Cibuľa dlhšie vydrží
Rozdelenú cibuľu môžete uchovať v chladničke, pokiaľ rez potriete maslom alebo olejom a zabalíte do alobalu. Cibuľa si uchová plnú chuť a nebude plesnivieť

Cirkulácia vzduchu za nábytkom
Zadné steny nábytku, ktoré stoja priamo pri stene, bránia cirkulácii vzduchu v miestnosti. Za skriňami je chladno a vlhko a to zbytočne zvyšuje náklady na kúrenie. Preto majte nábytok umiestnený najmenej 5 cm od steny.

Čalúnený nábytok
Čalúnenie nábytku býva časom zašlé a zaprášené. Ide o prirodzený proces, ale môžeme sedacie súpravy alebo kuchynské podsedáky „oživiť“. Zbaviť ho prachu a nečistôt sa povedie tak, že namočíme handričku do octovej vody, poriadne vyžmýkame a položíme priamo na čalúnenie. Cez neho poťah vyklepeme alebo rovno handrou alebo hubkou očistíme.

Kávová usadenina
kávová usadenina dobre čistí mastné plechy, pekáče, poháre, výlevky umývadiel a vane.

Koberec – škvrny
Mastné škvrny z koberca najlepšie odstránite, keď ich posypete soľou, navlhčíte a vytriete.

Dojčenská fľaša
Zahnednuté dojčenské fľaše od čaju vyčistíte pomocou jedného až dvoch kypriacich práškov do pečiva rozpustených v horúcej vode. Nechajte ich pôsobiť aspoň pol hodiny, potom dôkladne pretrepte a vymyte horúcou vodou.

Kúpeľňa – škvrny na obkladoch, obkladačkách
Tvoria sa vám v kúpeľni na obkladoch škvrny? Po vyčistení ich potrite jemne ľanovým olejom a vyleštite mäkkou handričkou. Potom sa lesknú a netvoria sa ani škvrny od vody.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 22. júla 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.