Rozmarín možno ľahko pestovať v prenosných nádobách, je krásny aj užitočný.
Do izby, na balkón, na záhradu i do kuchyne vnesie atmosféru slnečného stredomoria.
Rozmarín lekársky ( Rosmarinus officinalis ) pochádza z južnej Európy. Rodové latinské meno Rosmarinus má pôvod v slovách ros a marina , teda morská rosa. Darí sa mu na stredomorskom pobreží, presýtenom vlhkým vzduchom. U nás ho môžeme pestovať najlepšie ako prenosnú rastlinu. Je voňavá, dekoratívna, využijeme ju v kuchyni, ako liečivú bylinku, v prírodnej kozmetike. V lete na záhrade či balkóne poteší aj včely, čmeliaky a motýle.
Liečivé účinky rozmarínu
Rozmarín je oddávna využívaná ako korenie aj liečivá bylina.
V šálke čaju
- Má dezinfekčné a antiseptické účinky.
- Povzbudzuje obehový systém, zlepšuje prekrvenie všetkých častí tela vrátane mozgu, vďaka čomu posilňuje pamäť a uľahčuje sústredenie .
- Nálev pripravený z polovice lyžičky sušených či čerstvých lístkov na šálku vriacej vody tiež okamžite upravuje trávenie a pomáha pri nadúvaní.
- Ďalej podporuje činnosť pečene a vylučovanie žlče – preto je korenenie tučných, mäsitých pokrmov rozmarýnkou nielen chutné, ale aj veľmi prospešné.
- Okrem všetkých ostatných vnútorných orgánov podporuje aj prekrvenie maternice, nemala by sa teda užívať v tehotenstve , pretože jej pôsobenie môže byť v tomto období príliš silné a nežiaduce.
V kúpeľni i spálni
- V kúpeli rozmarín podporuje prekrvenie pokožky, svalov a kĺbov, čím odplavuje únavu, hojí natiahnuté svaly a prospieva aj pri reumatizme .
- Nálev poslúži aj ako kondicionér pre tmavé vlasy , ktorým zvýrazní farbu a lesk.
- Nálev je aj výborné antiseptické kloktadlo a ústna voda .
- Odpudzuje tiež hmyz, vetvičky či listy v sáčku možné vkladať do bielizne, podobne ako kvety levandule.