Skúsila som 30/30 pravidlo a odvtedy ho používam pred každým nákupom. Výsledok? Ušetrila som viac peňazí, než som si vedela predstaviť

Zdieľať
platenie v obchode

Pre niektorých je nakupovanie príjemným relaxom, pre iných nutnou povinnosťou, ktorú treba splniť. Často sa však stáva, že pri odchode z obchodu zistíme, že sme minuli viac peňazí, ako sme plánovali. Ako sa tomuto problému vyhnúť a udržať svoje výdavky pod kontrolou? Priemerná slovenská domácnosť minie mesačne na jedlo a drogériu približne 700 až 800 eur, čo je pre rozpočet významná položka. Ceny bežných produktov sa neustále zvyšujú, a tak za veci, ktoré kedysi stáli len pár centov, dnes platíme aj niekoľko eur.

„Napríklad kečup. Vošla som do obchodu a vidím, že bežná cena je okolo dvoch až štyroch eur. Keď k tomu pripočítam párky, chlieb, mlieko, maslo, vajíčka a toaletný papier, okamžite sa dostanem na sumu blízko dvadsiatim eurám,“ sťažuje sa pani Dana, ktorá sa ešte donedávna snažila nakupovať veci do zásoby.

Zásah do peňaženky

„Dnes už kupujem len to, čo je v zľave alebo na akcii. Aj keď je to niekedy náročné a časovo obmedzujúce, inak to jednoducho nejde,“ priznáva pani Jana, ktorá sa teraz pred každým nákupom dôkladne pripravuje a starostlivo sleduje ponuky. „Ak si chcem dopriať niečo extra pre seba, niekedy pociťujem dokonca aj výčitky, pretože viem, že mi tie peniaze môžu chýbať na dôležitejšie veci,“ dodáva mama šesťročnej dcéry Liany, ktorá ako prváčka potrebovala na začiatok školského roka mnoho nových vecí. Tento zvýšený výdavok výrazne ovplyvnil rozpočet rodiny. Preto sa pani Jana rozhodla prehodnotiť svoje nákupné zvyky a vyskúšať metódu, ktorú odporúčajú minimalisti – pravidlo 30/30.

Dôležitý čas na premyslenie

„Tento prístup využívam najmä pri kúpe drahších položiek, ktoré prekračujú hodnotu tridsať eur,“ vysvetľuje pani Jana princíp tejto minimalistickej techniky, ktorú obľubujú najmä v zahraničí. „Keď mám v pláne niečo kúpiť, snažím sa počkať 30 hodín, aby som zistila, či túto vec skutočne potrebujem, alebo je to len náhla túžba, ktorá časom vyprchá. Takýmto spôsobom som si kúpila aj nový chlebník. Časová pauza mi umožnila poriadne premyslieť rozmery, miesto, kam ho umiestnim, aj to, či mi v kuchyni bude skutočne užitočný. Po tomto premyslenom rozhodnutí som ho šla s radosťou kúpiť a cítila som sa výborne, že to nebol len impulzívny nákup.“

Ako sa naučiť,  ako zbytočne neutrácať peniaze

Krátka pauza, alebo dokonca celý mesiac na rozmyslenie?

Pani Jana dodáva, že minimalistická metóda zahŕňa aj druhé pravidlo, ktoré odporúča, aby sa pri kúpe drahších vecí, teda tých nad 100 eur, počkalo aspoň 30 dní.

„Ide o väčšie výdavky, ktoré majú väčší dopad na náš rozpočet. Počkám teda mesiac, aby som si bola istá, že danú vec naozaj potrebujem. Nie vždy je to však praktické – môže sa stať, že po takom čase už produkt nebude dostupný alebo vyprší akciová cena. Takto som prišla o možnosť kúpiť výhodnú skriňu, ktorú som dlho hľadala a nakoniec som váhala tak dlho, že som ju zmeškala,“ vysvetľuje Jana. „Preto si v takýchto prípadoch dávam na rozmyslenie aspoň týždeň. To je pre mňa ideálny čas na premyslenie a rozhodnutie, ktoré sa snažím dodržiavať.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané