V skorších dobách sa bežne škrupiny od slepačích vajíčok schovávali, pretože sa pridávali nadrvené sliepkam do krmiva. Veľký obsah vápnika neprospieva len sliepočkám, ale nájde uplatnenie aj na záhrade. Slepačie škrupiny sú skvelým hnojivom a zásobárňou minerálov v komposte. Prečo nasušiť škrupín v zime čo najviac a ako sa budú hodiť pri práci na záhrade?
Vaječná škrupina ako zdroj minerálov
Vajíčka sú zdravé v každodennom prísune bielkovín, minerálov a antioxidantov, ale vzácne látky obsahujú aj vaječné škrupiny. Sušinu škrupiny činí z 98 percent anorganickej látky, predovšetkým uhličitan vápenatý, uhličitan horečnatý a fosforečnan vápenatý a horečnatý. Vápnik a horčík sú práve živiny, ktoré môžu záhrade prospieť, preto sa nadrvené škrupiny môžu pridávať do kompostu alebo priamo namleté k rastlinám, ktoré vyžadujú zásaditú alebo neutrálnu pôdu. Naopak sa nehodí k záhradným čučoriedkam alebo malinám, ktoré vyžadujú kyslé prostredie.
Kúzelný prášok pre záhradu
Ako pomôcť záhrade a očakávať bohatú úrodu? Odpoveď sa skrýva v správnom hnojení, a práve vaječné škrupiny sú tým najlepším prostriedkom na dodanie vápnika a horčíka. Stačí ich rozomlieť na čo najmenšie kúsky a vysypať nimi okolie paradajok alebo inej zeleniny, hrášku, mrkvy, cibule alebo cesnaku. Tento prášok sa hodí vysypať aj do trávnika, aby sa mu dodali potrebné živiny, rovnako tak okolo pivoniek, ľalií, tulipánov alebo ruží. Okrem toho je možné väčšie nadrvené kúsky použiť proti slimákom, pre ktoré sú tieto bariéry neprekročiteľné.
Kvetníky aj roztok proti štiepancom
Nazbierané škrupiny je možné použiť na sadenie semienok, preto je dobré niektoré uchovávať nepoškodené. Okrem toho je možné pripraviť z vaječných škrupín aj liek na štípance od hmyzu. Stačí nasypať nadrvené škrupiny do menšieho pohára, zaliať jablčným octom a nechať odležať po dobu niekoľkých dní. Po precedení sa používa roztok asi jeden mesiac na boláky a štípance od hmyzu.