Skoncujte s prejedaním!

Zdieľať
What to do when overeat art.jpg

Nezdravé jedlo tak veľký problém zase až nie je. Oveľa väčší problém je prejedanie. A je jedno, či je spojené s jedlom nezdravým, alebo zdravým. V oboch prípadoch ide o niečo, čo je potrebné eliminovať.

Že ide o problém, dokazujú aj niektoré štúdie. Tie sa dotýkajú faktu, že prejedanie môže byť dokonca aj závislosť. Skrátka a jednoducho vám niečo chutí a tak to jete do tej doby, kým nie ste úplne plní. Ak je to pravidelný stav, musíte s ním skoncovať. Ako? Pozrite sa na niekoľko našich rád.

Ways to stop overeating

Jedzte všetko, na čo máte chuť

Čím viac si budete niektoré veci odopierať, tým viac sa môže problém spojený s prejedaním prehlbovať. A to hneď v dvoch rovinách. Buď sa budete napchávať iným jedlom, aby ste na to odopieranie už nemali chuť, alebo si ho po chvíli prehovárania doprajete. A to s myšlienkou, že keď už ste povolili, doprajete si ho viac, pretože ho teraz ďalších niekoľko týždňov neuvidíte. Obe sú veľmi zlé cesty. Naopak je lepšie dopriať si všetko, ale len vo chvíli, keď na to máte chuť. Dať si každý deň malý kúsok čokolády je lepšie, ako raz týždenne zjesť celú tabuľku. A to nehovoríme o rade ďalších vecí, kam sa radia:

  • Zákusky a sladké jedlá
  • Chipsy a ďalšie pochutiny
  • Sladké malinovky

To, že si ich nebudete odopierať, ale neznamená, že ich môžete ísť v akomkoľvek množstve. Vždy je potrebná určitá striedmosť a potrebná kombinácia so zdravým jedlom.

Pozor na spúšťače 

Sú potraviny, ktoré môžeme označiť doslova ako spúšťače chutí. Ak si ich vezmete, razom vo vás prevláda túžba spojená s tým, že chcete ešte. Čo medzi také potraviny radíme? Limonády s veľkým množstvom cukru, po ktorých je ešte väčší smäd. Ak chcete niečo sladkého, skúste čerstvú ovocnú šťavu. To isté môže platiť o cukríkoch aj cukrovinkách. Aj tie môžu mať náhradu, napríklad vo forme sušeného ovocia. Komplikáciou môže byť aj mliečna čokoláda. Keď už máte chuť, skúste radšej kvalitnú horkú. Alebo slané zemiačiky. Dáme si jeden kúsok a už to ide. Chuť sa nám doslova zblázni.

What to do when overeat art.jpg

Počúvajte svoje telo

Eliminovať prejedanie môžete aj tým, že budete počúvať, čo vaše telo potrebuje. I keď budete mať dokonale napísaný jedálny lístok na mieru, rozhodne sa čas od času objavia situácie, kedy vaše telo bude niečo chcieť. Môže to byť napríklad mäso, môže to byť kúsok syra, sladká marmeláda alebo med, či kúsok údeniny. Neodopierajte mu to.  Daná potreba tu bude stále, napríklad aj na druhý deň. Akonáhle ju uspokojíte, bude preč. A aj tu platí, že obvykle môže plne stačiť iba menší kúsok danej veci.

Nemajte hlad

Hladovať je to najhoršie. V podstate sa vo vašom tele striedajú dve fázy. Prvá sa týka toho, že máte stále iba hlad a druhá toho, že vás bolí brucho z prejedenia. Vy musíte nájsť ideálny stred. Teda taký, kedy budete stále najedená, bez pocitu hladu, ale zároveň nebudete prejedená. Ako na to? Toto sú základy:

  1. Aspoň 5 jedál denne (pravidelne rozložené)
  2. Skôr menšie porcie
  3. Vyváženosť a rozmanitosť stravy

Telo bude mať po celý deň všetko, čo bude potrebovať. Vy nebudete mať potrebu hladu a teda ani potrebu niečo jesť. A keď už, rozhodne to nebude potrebné toho, že daného jedla musíte zjesť niekoľko kilogramov.

Buďte spoločenskí

Čo môže byť pri prejedanie najväčší problém? To, ak jete sami. Sú národy, pre ktoré je jedlo doslova spoločenským rituálom. A od nich sa učte a snažte sa byť spoločenskí. Raňajkujte a večer s vašou rodinou. Na obedy chodievajte spoločne s vašimi kolegami. To isté môže platiť aj o desiatách, alebo posedení v kaviarni. Ak ste sami, doslova nemáte zábrany a je vám jedno, koľko toho zjete. Keď sami nie ste, je vám trápne si pred ostatnými zobrať ešte niekoľko ďalších porcií. Táto psychológia určite funguje.

0b0160126a35c2f0d99a6f416469694f.jpg

Keď už nič nepomáha

Skúsili ste všetky metódy a musíte povedať, že vám nepomáhajú? Ako sme spomenuli v začiatku, na prejedanie možno pozerať aj ako na určitý druh závislosti. A to znamená, že v takom prípade môže pomôcť iba lekár. Nebojte sa ho osloviť. Nie ste prvý ani posledný pacient s týmto problémom. Určite budete aj jedni z mnohých, ktorým sa podarilo nad týmto problémom zvíťaziť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané