Exotické ovocie, ktoré poznáme pod názvom ananás, sa na tradičný stôl veľmi často nedostane. Je to ale škoda, obsahuje totiž množstvo vitamínov a aktívnych zložiek, ktoré môžu úspešne bojovať s chorobami. Jednou z najdôležitejších bioaktívnych látok prítomných v ananáse je bromelaín. Tento enzým zmierňuje zápaly, chráni pred ochorením kĺbov, rakovinou a srdcovými problémami. Navyše zlepšuje trávenie a zmierňuje bolesti v krku.
Ananás je najlepšie rozmixovať
Tento liečivý enzým sa nachádza v ananásových semienkach. Stred ananásu ale býva pomerne tvrdý. Po varení síce zmäkne, zároveň sa z neho ale vyparí väčšina prospešných látok. Najlepším riešením je preto rozdrviť celý ananás v mixéri. Ananás obsahuje okrem bromelaínu aj vitamín C, A a B, ďalej draslík, vápnik, horčík a beta-karotén.
Vitamín C je veľmi silný antioxidant, ktorý chráni imunitný systém pred útokmi patogénov. Draslík a horčík sú nevyhnutné pre správnu činnosť nervovej sústavy a svalov. Draslík zároveň pomáha v prevencii proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Ďalej ananás telu doplní potrebné železo a mangán.
Pripravte si sirup
Ananás dokáže potlačiť kašeľ. Je to tým, že neutralizuje vírusy, ktoré spôsobujú zápaly. Ak si chcete vyrobiť ananásový sirup, ktorý je nielen veľmi chutný, ale zároveň pomáha uľaviť od bolesti v krku a nepríjemného kašľa, budete potrebovať:
- 1 hrnček nakrájaného čerstvého ananásu
- ¼ hrnčeka čerstvej citrónovej šťavy
- ½ lyžice nastrúhaného čerstvého zázvoru
- 1 lyžica medu
- ½ lyžičky kajenského korenia
Všetky ingrediencie vložte do mixéra a rozmixujte do homogénnej hmoty. Výslednú zmes jednoducho pite trikrát denne, odporúča sa asi štvrť hrnčeka na každú dávku. Sirup, ktorý vám zostane, môžete v uzatvárateľnej fľaši alebo pohári skladovať v chladničke. Pokiaľ chcete sirup podávať deťom, upravte množstvo zázvoru a korenia tak, aby sirup nebol príliš pálivý. Môžete tiež pridať viac medu.