Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Šikanovanie môže mať niekoľko podôb. Naučte deti ako sa jej brániť

reklama:
šikana
šikanawww.gettyimages.com

Niekedy sú situácie, keď sa vaše dieťa stane terčom šikanovania. Ide o psychicky a fyzicky nepríjemné situácie, ktoré deti naozaj ťažko nesú. Šikana prebieha tak, že dieťaťu je iným dieťaťom alebo deťmi ubližované a dieťa, ktoré je terčom šikanovania nie je schopné týmto útokom
čeliť alebo im zabrániť.

Šikana nikdy nepríde len tak sama od seba. Má svoje dôvody a príčiny. Občas stačí, aby dieťa bolo len máličko odlišné, než jeho rovesníci (spolužiaci). Nezáleží na tom, či je iné svojim temperamentom, alebo svojimi záujmami, vzhľadom (napríklad nosia okuliare), zručnosťami alebo nejakou disfunkciou. Bohužiaľ v dnešnej dobe môžu byť dôvodom šikanovania aj majetkové a finančné nepomery.

Dnešné deti vedia byť naozaj kruté a to najmä pokiaľ ten, kto šikanuje má blízko k agresii a krutosti. Títo jedinci dokážu prinútiť občas k šikanovaniu aj deti, ktoré sú inak dobré, jednoducho sa len nechajú strhnúť k zlej veci (najčastejšie z dôvodu, aby sami neboli obeťou). Obeť si nájdu ľahko, stačí im, aby dieťa malo starý peračník, bundu alebo nemoderný mobilný telefón. Niekedy ide o prospech v škole, keď sa obeť napríklad učí lepšie a šikanátori ho majú za šprta a konflikt začne. Ďalším dôvodom môže byť aj fakt, že vaše dieťa nevyniká v športe a pokazí jednoducho nejakú kolektívnu hru svojou chybou.

Ostatní sa za všetky tieto dôvody pre šikanovanie posmievajú, ohovárajú alebo ho naopak ignorujú a zo svojho kolektívu tak vylučujú. Niekedy to prerastie až k ničeniu vecí, ku krádeži alebo núteniu k niečomu, čo je až ohavné. Samozrejme pod podmienkou, že pokiaľ obeť úlohu nesplní, tak „dostane“.

Šikana má dve veľké formy. Na šikanovanie sa dlho nemusí vôbec prísť, pokiaľ dieťa samo nepovie svoj problém napríklad rodičom alebo učiteľom.
Pozor na tieto problémy. Ak za vami dieťa príde aj s najmenším problémom, vypočujte ho a snažte sa to riešiť, pretože aj takéto môžu byť začiatky šikanovania.

Veľa rodičov tieto problémy rieši až veľmi dospelo a to frázou ako „Si chlapec nie? Tak niečo vydrž“ alebo pokiaľ sa jedná o dievčatá „Dievčatá také sú, s tým nič neurobíš“. To je veľký problém zo strany rodičov a tí by sa nad tým mali zamyslieť. Ich dieťa je pre nich predsa to najcennejšie a oni sami nechcú, aby ich deťom bolo ubližované.

Nezľahčujte problémy svojich detí!!! To je pravidlo číslo jedna! Nikdy nezľahčujte problémy, s ktorými za vami vaše deti prídu. Aj keby vám ako dospelému človeku pripadalo, že sa jedná o prkotinu, pre dieťa to môže byť niekedy fyzicky alebo psychicky dosť náročné. Predsa len sú deti viac zlomiteľné, než dospelí jedinci. Šikana je totiž vec, s ktorou si dieťa málokedy dokáže poradiť samo. Od toho má vás, rodičov, aby ste im s týmito problémami pomohli.

A ako sa šikanovaniu vyhnúť? Naučte sa so svojimi deťmi hovoriť o všetkom, dokážete ich potom viac pochopiť a ľahšie prídete na to, pokiaľ sa jedná o začínajúce šikanovanie. Sledujte, či sa deťom nestrácajú veci, nemajú modriny, nemajú nejaké veci zničené. Hlavne buďte takí rodičia, za ktorými deti budú so svojimi problémami chodiť a vy im za to, že sa s vami o svoj problém podelia skúste porozumieť a pomôcť!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. marca 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.