Nielen ľudia, aj psy mávajú zlú náladu a mnohokrát trpia dlhodobými depresiami. Dôvodov, prečo to tak u týchto zvierat môže byť, je celý rad. Poďme niektoré preskúmať.
Ako spoznať zlú náladu u psa
Pes je tradične vnímaný ako verný a veselý spoločník. Ale aj on môže mať zlú náladu, hoci často nemusí byť ľahko rozpoznateľná. Je správne, že sa väčšina majiteľov psov o emocionálny stav svojich štvornohých priateľov stará. Poďme sa pozrieť na niekoľko znakov, ktoré vypovedajú o tom, že váš pes sa necíti dobre, je smutný alebo dokonca trpí dlhodobými depresiami.
V nasledujúcom videu sa dozviete, ktoré veci psom náladu rozhodne nezlepšujú, a my im ich napriek tomu robíme:
Zmena správania
Psy sú zvyčajne veľmi aktívne a hravé. Milujú prechádzky a hry. Sú vďační za dostatok pohybu a starostlivosti. Pokiaľ sa vám však zdá, že váš pes upadá do akejsi letargie, pôsobí spomalene, je výrazne menej aktívny, začne sa vyhýbať miestam, kam rád chodil alebo stráca záujem o hračky, ktoré miluje, potom nie je niečo v poriadku. Pokiaľ vás pri návrate zo zamestnania radostne vítal a teraz pri vašom príchode sotva zdvihne oči, je buď fyzicky chorý, alebo sa trápi.
Zmena chuti do jedla
Pes, ktorý má zlú náladu, je mu smutno či dokonca veľmi ťažko, stráca záujem o jedlo a chudne. Pokiaľ váš pes začne odmietať potravu, ktorú predtým mal rád, alebo je iba z donútenia, môže to znamenať, že sa necíti emocionálne dobre. Ale aj opak, teda neobvyklé prejedanie a priberanie môže byť signálom niečoho nedobrého, čo sa vo vnútri vášho psa odohráva.
Spí viac, než obvykle
Je to ako s ľuďmi. Aj my, ľudia, ak sme pod dlhodobým psychickým tlakom a ak trpíme najrôznejšími stresmi, hľadáme odpočinok v spánku. U psov je to rovnaké. Psy zvyčajne prespia väčšinu času, keď ich pán nie je doma. Ak príde, radostne ho vítajú. Pokiaľ však aj po príchode pána spia, je niečo v neporiadku.
Nezvyčajné správanie v spoločnosti
Psy, ktorí sú v zlej nálade, môžu byť rezervovaní a vyhýbajú sa spoločnosti ostatných ľudí alebo zvierat. Obvykle sa pes sťahuje do seba a prejavuje známky vnútornej neistoty či nervozity štekaním alebo vrčením. Niekedy sa taká nálada môže premietnuť aj do náznakov agresívneho správania. Niekedy vyjadruje pes strach z okolitej spoločnosti tak, že sa skrýva, chce byť sám. Pokiaľ opäť nie je príčinou zlý fyzický stav zvieraťa, je isté, že sa trápi.
Lízanie labiek
Pokiaľ si váš pes olizuje labky, znamená to, že sa upokojuje. Olizovanie alebo hryzenie labiek je jedným z výrazných signálov, že váš pes nie je v dobrej psychickej kondícii. Znovu si pripomeňme, že pokiaľ váš pes vykazuje dlhodobo niektoré z vyššie popísaných znakov, nemusí ísť nutne o emocionálne problémy zvieraťa. Na vine môže byť fyzické zdravie vášho miláčika. Preto vždy kontaktujte zverolekára. Dôkladná prehliadka zvieraťu prospeje. Ak ide skutočne o prejavy psychickej nepohody vášho psa, treba sa zamyslieť, ako mu pomôcť. Odborníci odporúčajú správať sa k psovi ako k zvieraťu. Tak to mnohokrát nerobíme. Berieme psa takmer ako ľudského člena rodiny. Ale veľmi mu tým neprospievame. Pes nie je človek a potrebuje poznať svoje miesto vo svorke. Ak mu doprajete aspoň trochu toho „psieho života“, bude spokojný.