Síce sa im vysmievajú, no sú to jediní ľudia na svete, ktorí nemávajú rakovinu, a to práve vďaka ich životnému štýlu

Zdieľať
Amiši
Amiši Foto: depositphotos.com

Experti na zdravie preskúmali ich stravovanie a životný štýl a následne urobili šokujúci objav. Podľa súčasnej štúdie publikovanej v Žurnále príčin a kontroly rakoviny (Journal of Cancer Causes and Control), sú Amiši v Amerike najzdravšou komunitou ľudí. Zároveň sú jediní, medzi ktorými sa teraz nevyskytuje jediný prípad rakoviny. Ako to títo ľudia dokázali?

Čo zistili vedci z Ohia o Amišoch

Vedci z univerzity v Ohiu preskúmali, ako uvedená komunita žije. Prišli na to, že vôbec nevyužívajú výdobytky „modernej“ medicíny, žijú tradičným životom a napriek tomu zdravím priamo prekypujú. Čo sa týka rakoviny, tak okrem ojedinelých prípadov (zaznamenaných v minulosti) rakovinou takmer nikdy netrpia. To isté platí o mnohých ďalších civilizačných ochoreniach ako sú cukrovka, obezita či dnes tak rozšírené alergie a iné autoimunitné ochorenia. Vedci sa preto zamerali na ich spôsob života, o ktorom predpokladajú, že by mohol byť príčinou absenciou uvedených ochorení.

Život Amišov sa vyznačuje nasledujúcimi charakteristikami:

Amiši
Amiši Foto: www.freepik.com

Zdravá strava

Výskumníci prišli na to, že Amiši  konzumujú jedine čerstvú, prirodzenú a zdravú stravu, ktorú si sami pestujú. Ich potraviny sú tak oveľa výživnejšie, majú vyšší obsah vitamínov, enzýmov, minerálov a ďalších pre organizmus dôležitých látok.

Absencia toxínov

Amiši nefajčia, nepijú alkohol a žijú väčšinou v neznečistenom vidieckom prostredí. Vyvarujú sa tak najčastejším toxínom, ktorý bežný človek v civilizovanom svete do seba prijíma.

Ťažko fyzicky pracujú

Ťažká práca v poľnohospodárstve, na stavbách a celkový dostatok pohybu zaisťuje, že sa v ich tele tvorí v adekvátnom množstve veľmi dôležitý antioxidant glutatión. Ide o mocný antioxidant, ktorý nemožno prijímať v strave, pretože sa v žalúdku rozloží. Jediný spôsob, ako ho získať je tak, že si ho telo musí samo vyrobiť. K tomu však dochádza jedine počas svalovej aktivity. Navyše, pohyb je jedinou aktivitou, ktorá dokáže zabezpečiť správne prúdenie lymfy. Tá odvádza z tela škodliviny a odpadové látky metabolizmu. Vedci sa domnievajú, že uvedené 3 piliere ich životného štýlu vedú u Amišov k tomu, že sa im vyhýbajú mnohé závažné ochorenia, vrátane rakoviny. Pestovanie a konzumácia vlastných bio potravín ako sú ovocie, zelenina, mliečne a mäsové výrobky tak dáva úplne nový rozmer snahám o dosiahnutie trvalého zdravia.

Amiši
Amiši Foto: www.freepik.com

Amiši sú fascinujúca skupina s hlboko zakorenenými tradíciami a životným štýlom, ktorý sa odmieta moderným technológiám a preferuje jednoduchosť. Jednou z najpútavejších čŕt amišskej kultúry je ich záväzok žiť v súlade s prírodou a odmietať používanie moderných technológií, ako sú autá, telefóny a elektrina. To nie je len náboženské presvedčenie, ale spôsob, ako udržiavať spoločenstvo úzko spojené a závislé od seba.

Amišská komunita je tiež známa svojou prácou v poľnohospodárstve a remeselníckou výrobou. Sú vynikajúci farmári, kočiari a remeselníci, ktorí producujú širokú škálu tovarov, od tradičných amišských klobúkov až po kvalitné drevené nábytky. Ich zručnosti v remeselnej výrobe a záväzok k výrobe kvalitných produktov im získali uznanie po celom svete.

Zaujímavé je aj to, ako amišská komunita rieši potrebu modernej zdravotnej starostlivosti. Aj keď sa vyhýbajú používaniu moderných technológií, v prípade zdravotných problémov vyhľadávajú modernú lekársku starostlivosť. Výber a spôsob použitia modernej technológie prechádza starostlivým zvážením a musí byť schválený v rámci komunity.

Ďalším fascinujúcim aspektom amišskej kultúry je ich jazyk. Hoci sa medzi sebou bežne dorozumievajú v dialekte zvanom Pennsylvania Dutch, ktorý je odvodený od nemeckých dialektov, sú takisto schopní hovoriť po anglicky, čo je jazyk, ktorý používajú na komunikáciu s neamišmi.

Amiši udržiavajú silné spoločenstvo prostredníctvom svojich tradícií, ako sú spoločné pracovné akcie a náboženské obrady, ktoré posilňujú väzby medzi členmi komunity. Ich životný štýl, založený na jednoduchosti, spolupráci a silných rodinných väzbách, ponúka zaujímavý kontrast k rýchlemu tempu a individualizmu moderného sveta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané