So začiatkom jari odštartovala aj sezóna medvedieho cesnaku, ktorý je stále obľúbenejší. Možno z neho totiž pripraviť množstvo skvelých pokrmov. Pokiaľ ho budete zbierať, mali by ste byť ostražití. Medvedí cesnak sa totiž dá ľahko zameniť s jedovatými rastlinami.
Veľkým hitom sa v posledných rokoch stal medvedí cesnak. Stále viac ľudí ho chodí na jar zbierať. Ide totiž o jednu z prvých jarných rastlín. Bylina je navyše plná vitamínov, vápnika aj železa, môžeme ju tak zaradiť do jedálnička.
Rastlina ale nerastie všade. Najčastejšie na ňu narazíme v lužných a listnatých lesoch a blízko potokov. Darí sa jej totiž v tienistých a na vlhších miestach. Zberači by si mali navyše overiť, či je zber medvedieho cesnaku na danom mieste povolený.
„V národných parkoch, národných prírodných rezerváciách a prírodných rezerváciách v ČR je zber akýchkoľvek rastlín zákonom o ochrane prírody a krajiny zakázaný, pokiaľ nie je uvedené v aktuálnom znení bližších ochranných podmienok rezervácií či v návštevnom poriadku národných parkov inak!“ upozornili na webe pracovníci CHKO Moravský kras. Ľudia môžu dokonca priamo na mieste v prípade porušenia zákona dostať od strážcov blokovú pokutu. Odborníci preto radia zbierať medvedí cesnak mimo chránených území a vždy len pre vlastnú potrebu.
Pozor na zámenu
S rastúcou obľubou medvedieho cesnaku však pribúda aj počet otráv. Neskúsenému zberačovi by sa totiž mohlo stať, že si domov prinesie namiesto listov medvedieho cesnaku jedovatú konvalinku alebo prudko jedovatou jesienkou.
Je preto dôležité si rastliny poriadne prezrieť a očuchať. „Listy cesnaku po pretretí voňajú krásne po cesnaku, ostatné uvedené podobné rastliny sú bez zápachu,“ vysvetlili odborníci.
Medvedí cesnak má listy matne zelené a mäkké s tenkými stopkami rastúcimi priamo zo zeme. Listy konvalinky sú tmavo zelené a rastú zo stopky. Listy jesienky potom rastú zo stonky, v jej strede majú semeno.
Recepty
Medvedí cesnak môžeme jesť aj surový. Pridať ho ale môžeme aj do šalátov a ďalších pokrmov, vytvoriť z neho možno aj nátierku.
Pesto
- 120 g medvedieho cesnaku
- 100 ml kvalitného rastlinného oleja
- 50 g kešu alebo píniových orieškov
- soľ
- korenie
Postup
Listy natrhané na kúsky spolu s orieškami a olejom rozmixujeme. Následne ešte osolíme a okoreníme. Pridať podľa chuti môžeme napríklad aj obľúbený parmezán.
Nátierka
- 150 g tvarohu
- 100 g syra feta
- soľ
- korenie
- šťava z citróna
- olivový olej
Postup
Syr rozdrobíme do misky. Následne pridáme najemno nasekaný medvedí cesnak, prilejeme olivový olej. Osolíme, okoreníme a ochutíme šťavou z citróna. Všetko dôkladne premiešame a nátierku potom necháme vychladiť v chladničke.
Polievka
- 200 g medvedieho cesnaku
- 100 ml smotany
- 500 ml vývaru
- 50 g zemiakov
- 50 g šalotky
- biele víno
- soľ
- korenie
- maslo
Postup
Na masle opražíme šalotku, pridáme na kocky nakrájané zemiaky a podlejeme bielym vínom. Zmes následne necháme prísť do varu. Potom pridáme vývar a varíme tak dlho, kým zemiaky nezmäknú. Následne pridáme nadrobno nakrájané listy medvedieho cesnaku a smotanu. Po uvarení polievku rozmixujeme dohladka.
Šalát
- 300 g medvedieho cesnaku
- 3 paradajky
- uhorka
- mozzarella
- olivový olej
- soľ
- korenie
Postup
Medvedí cesnak nakrájame do väčšej misy. Na kocky nakrájame aj paradajky, uhorku a mozzarellu. Všetko premiešame a pokvapkáme olivovým olejom. Potom už stačí iba osoliť a okoreniť.
Zdroj: nova.cz