Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • Články
  • Zdravie
  • Sedem tipov od môjho švagra, gynekológa, na prevenciu proti vaginálnym infekciám: Lekári bijú na poplach – toto nepodceňujte v akomkoľvek veku!

Sedem tipov od môjho švagra, gynekológa, na prevenciu proti vaginálnym infekciám: Lekári bijú na poplach – toto nepodceňujte v akomkoľvek veku!

reklama:
Fb 31.jpg

Vnútorné prostredie ženských pohlavných orgánov má svoje špecifické pH a mikroflóru, ktoré ho umožňujú udržiavať zdravé. K narušeniu tohto prostredia dochádza najmä pri vnikaní cudzích telies do vaginálneho priestoru a môže spôsobiť nepríjemné infekcie, ktoré môžu byť značne bolestivé a veľmi často vyžadujú kompenzáciu účinnú medikáciou. Infekcie pošvového charakteru sú spôsobené predovšetkým nerovnováhou medzi baktériami a kvasinkami, ktoré sa tu prirodzene vyskytujú. Preto sú tiež hlavné infekčné ochorenia bakteriálneho alebo kvasinkového pôvodu. Vzniku a rozšírenie infekcie, ktorá okrem nepohodlie a možného vplyvu na správne fungovanie močových ciest môže ďalej postupovať až k vaječníkom, možno účinne zabrániť, ak budete dodržiavať dobré preventívne návyky.

Čo spôsobuje vaginálna infekcia

Infekcia v pošvovom prostredí zapríčiňujú rôzne faktory, ktoré súvisia jednak s vlastnou hygienou, jednak sa životným štýlom ženy. Intímna hygiena je dôležitým aspektom prevencie, a to ako prílišná, tak minimálne. Okrem zavádzania cudzích predmetov do pošvy a sexuálneho styku tak môže byť infekcia spôsobená napríklad nadmernou hygienou nevhodnými prostriedkami, ktoré narušujú vnútorné mikroflóru, či naopak hygienou nedostatočnou, ktorá je príčinou vnikaniu nežiaducich baktérií a ďalších mikroorganizmov do pošvového priestoru. Nadmerná hygiena prostriedky s nevhodným pH môže poškodzovať sliznice v pošve, vysušovať je a vytvárať tak podmienky pre množenie cudzorodých baktérií. Častý sexuálny styk, prípadne striedanie partnerov zvyčajne mení pH vaginálneho prostredia a spôsobuje tým úbytok žiaduce mikroflóry, s ktorým je následne spojený nárast objemu kvasiniek. Ak sa rozvinie kvasinková infekcia, býva sprevádzaná bielym výtokom a svrbením a zápalom močovej trubice a vonkajších pohlavných orgánov.

Prevencia vaginálnych infekcií

Správna prevencia vaginálnych infekcií zahŕňa predovšetkým optimálny prístup k hygiene v tejto oblasti. Tu sú popísané vhodné návyky.

Pravidelná intímna hygiena

Omývanie análnej aj vulválne oblasti by malo byť ideálne prevádzané dvakrát denne, najlepšie po vyprázdňovanie tak, aby bolo zabránené prieniku baktérií z vonkajšej časti pohlavných orgánov do vnútorného priestoru pošvy. Dajte pozor, aby sa voda do tohto priestoru nedostávala. Umytie (obdobne ako utieranie) po vyprázdnení vykonávajte vždy spredu dozadu, odovzdajte tak riziku vniku baktériou E.coli do pošvy.

Vhodné prostriedky pre intímnu hygienu

Pokračujte v čítaní článku na ďalšej stránke

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 17. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.