Šalvia nie je len tradičná liečivka, v obľube majú túto rastlinu aj záhradní architekti.
Šalvie je veľké množstvo, a to nielen okrasných druhov, ale aj kultivarov. Okrem šalvie lekárskej sa pestuje celý rad nádherných trvaliek a letničiek, ktoré bohato kvitnú po celé leto v mnohých nádherných farbách.
Vytrvalo kvitnú a netrpia chorobami
Dlhá doba kvitnutia je ich veľkým kladom , kvitnú v podstate od júna až do jesene a stále vyzerajú pekne. Rozmanité je aj ich použitie: od trvalkových záhonov, cez skalky až po kvetináče a iné nádoby.
Šalvia odoláva mnohých škodcom a chorobám , nepriaznivým patogénom jednoducho nevonia a príznaky chorôb alebo poškodenia na nej nájdeme len veľmi zriedka, takže nemusíme nadbytočne používať mnohokrát drahé chemické postreky. Jediné, čo ju môže poškodiť, je hniloba pri premokrení pôdy.
Ďalšou jej prednosťou je pekný tvar kríku . Väčšina šalviou si zachováva kompaktný tvar a stonky sa ani na jeseň neváľajú po záhone alebo po ostatných trvalkách.
Cenná je aj jej vôňa , celá rastlina totiž príjemne aromaticky vonia, a to najmä po daždi alebo večer. Vôňa nechýba ani novším druhom . Šalvia je jednoducho pestovateľsky veľmi zaujímavá a nemala by chýbať na žiadnej záhrade. Až si postupne predstavíme jej druhy a kultivary, ani nebudeme veriť, že sa stále jedná o jednu rastlinu – tak variabilná šalvia je.
Pestovanie:
- Kvety šalvie sa hodia aj k rezu do vázy a najmä potom na sušenie do suchých dekorácií.
- Výsev a výsadba: Zvolíme pre ňu slnečné stanovište alebo mierny polotieň, na slnku však kvitne lepšie.
- Ideálna pôda je štrkovitá a dobre priepustná, pH by malo mať zásaditú reakciu.
- Na hnojenie nie je šalvia náročná, môžeme použiť organické prihnojenie. Výborné je zapravenie zkompostovaného alebo sušeného granulovaného hnoja priamo do pôdy okolo rastlín.
- Výsev ani predpestovanie nie sú zložité, pretože semienka dobre klíčia, stačí ich koncom marca vysiať do kvetináča a postaviť ich za okno. Ak si kúpime šalviu v kvetináči, sadiť ich môžeme prakticky kedykoľvek po celú vegetačnú dobu.
- V okrajových oblastiach môžeme šalvie na zimu prikryť – nie však lístím, ktoré je mokré a hnije. Oveľa lepšou voľbou je prikrývka z čečiny alebo z bielej netkanej textílie.
Jarný rez
Podobne ako napríklad levanduľa aj šalvia potrebuje pravidelný rez . Platí rovnaká zásada: nikdy ju nerežeme na jeseň, ale vždy na jar. Rez nemá pravidlá, robíme ho viacmenej podľa citu. V prvom rade musíme odstrániť suché alebo poškodené stonky, ostatné zakracujeme na výšku 20-40 cm od zeme. Záleží samozrejme na tom, aký druh máme a aká je jeho finálna výška. Väčšina trvácich druhov je mrazuvzdorných. Pozor ale na zimnú vlhkosť a riziko rozvoja hnilôb.