Pravidelná rozcvička s motykou pri vykopávanie buriny je síce zdraviu prospešná, ale nie každý dáva prednosť práve takému telocviku. Navyše toto riešenie nie je z tých najefektívnejších. Stačí pár dní a burina sa na záhonoch objavia znova. Zábavy s motyčkou sa potom stáva činnosťou popravde sizyfovskú a po nejakej dobe sa môže zmeniť v úplnou frustráciu.
Na trhu existuje celý rad chemických herbicídnych prostriedkov, ktoré vám pomôžu sa nežiaducich rastliniek v záhone zbaviť. Zvyčajne ale nebývajú tieto látky práve prívetivé ani k prírode, ani k ľudskému zdraviu. Veľmi často chemikálie totiž zostávajú na pôde a spolu s vodou sa dostávajú do tela rastlín a tým aj do výpestkov, ktoré následne jeme. Preto je vhodné chemické postreky nahradiť niečím prírodným.
Herbicídna postrek, ktorý vám chceme predstaviť, je prírodný a úplne netoxický. Napriek tomu vás ale buriny veľmi účinne a na dlhú dobu zbaví. A navyše všetky prísady, ktoré na jeho výrobu potrebujete, máte zrejme neustále doma.
octový herbicíd
Potrebujete len dve veci:
- kvasný ocot
- rozprašovač
Fľaštičku rozprašovača naplňte octom a postriekajte buriny, ktorých sa chcete zbaviť. Dajte dobrý pozor, aby ste octom nezasiahli tiež rastliny, ktoré si prajete na záhone zanechať. Podľa miery zasiahnutia by takisto mohli uhynúť spolu s burinou. Väčšiny druhov sa týmto postrekom zbavíte.
Zmes na burinu i proti škodcom
Ak sa na vašom záhone vyskytuje niektorý naozaj vzdorovitý burinu, ktorý je silný a urastený tak, že prostý ocot si s ním neporadí, vyskúšajte ešte nasledujúce vylepšenú variantu. Tá okrem burín vytláča aj škodlivý hmyz a slimáky, ktorí by si chceli na vašej úrode pochutnať.
Zmiešajte:
- 1 liter octu
- 100 ml prostriedku na umývanie riadu
- 100 gramov morskej soli
Prísady zmiešajte v jednej fľaši a dôkladne pretrepte, aby sa soľ rozpustila. Prípravok potom nalejte do fľaštičky rozprašovača či postrekovače a dôkladne postriekajte všetok burinu, ktorého sa nemôžete zbaviť. Pred každým ďalším použitím fľašu dôkladne pretrepte, aby sa zložky neoddeľovali.