Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

S každým rokom kilá navyše? Riaďte sa siedmimi cennými radami, ako s vekom nepriberať

reklama:
priberanie
priberaniewww.gettyimages.com

Zatiaľ čo na strednej škole boli všetci spolužiaci chudí a ľahko neduživí, stačilo niekoľko málo rokov, aby sa zmenili na nepoznanie. A čo potom na triednom zraze po 20, 30 alebo 40 rokoch, keď sú niektorí na nepoznanie a väčšinu trápia kilá navyše. Ako je možné, že s každým rokom priberajú? Bez zmeny jedálnička a zdravého životného štýlu ľudia môžu priberať kilo až dve ročne, čo môže robiť za 20 rokov neskutočných 40 kilogramov nadváhy. Čo robiť? Riaďte sa siedmimi cennými radami, ktoré pomôžu od kíl navyše a k lepšiemu zdravotnému stavu. A nezabudnite, že nie je čas čakať, so zmenami môžete začať ešte dnes!

1. Jedálny lístok plný flavonoidov

Ako zostať fit? Pomôže jednoznačne zdravý a vyvážený jedálniček a správne stravovacie návyky. Podľa vedcov je navyše vhodné zaradiť do každodenného menu aj potraviny bohaté na flavoinoidy, ktoré pomáhajú udržať optimálnu hmotnosť a majú vplyv na chudnutie. Medzi potraviny, ktoré by sa mali objavovať čo najčastejšie v jedálničku, sú podľa odborníkov: jahody, brusnice, čerešne, hrozno, lesné alebo záhradné bobuľové ovocie, jablká, cibuľa, pór alebo brokolica. Na to je vhodné popíjať často zelený čaj.

2. Šport a pohyb

S pribúdajúcim vekom sa spomaľuje metabolizmus, práve preto aj ľudia, ktorí v mladosti mohli zjesť čokoľvek a v akomkoľvek množstve, v určitom veku môžu začať priberať. Ako proces priberania zvrátiť? Pohybom a pravidelnými fyzickými aktivitami! Cvičenie pomôže udržať v kondícii, svaly zostanú pevné, kĺby si zachovajú hybnosť. Šport dokonca pomáha udržať dlhšie mladistvý vzhľad. A stačí naozaj málo, podľa vedcov už len pravidelné 10 minútové cvičenie 3krát týždenne pomôže, obdobne ako chôdza alebo zdolávanie schodov namiesto používania výťahu.

3. Mentálna sviežosť

S pribúdajúcimi rokmi prichádzajú problémy s pamäťou, čo je normálne. Pri pravidelnej stimulácii mozgových aktivít pri činnostiach, ako sú lúštenie krížoviek, sudoku, hranie doskových alebo niektorých online hier, čítanie, však dochádza k podpore mozgových funkcií a k stimulácii nervových buniek. Tieto aktivity navyše pomáhajú predchádzaniu stresu a podľahnutiu depresívnym stavom.

4. Bez diét a týrania od hladu

S diétami sa musí obozretne v mladom veku, nieto ešte v strednom alebo vyššom veku, kedy môže dôjsť k spomaleniu metabolizmus a k strate svalovej hmoty na úkor tuku. Opakované diéty potom často vedú k jo-jo efektu, a ešte väčšiemu a rýchlejšiemu naberaniu tukových zásob. Organizmus sa totiž obáva, že nebude mať pre svoj chod dostatok kalórií, preto si ich pre istotu uloží do zásob.

5. Oblečenie pre krásu i sebavedomie

Krátke šortky alebo minisukne? Od určitého veku je nutné zmeniť štýl obliekania, aby zodpovedal veku a podčiarkol prednosti. Je na mieste si nechať poradiť v špecializovanom obchode alebo od stylistu, správne vybrané oblečenie totiž môže omladiť aj opticky skryť kilá navyše. Opačne to bohužiaľ tiež funguje, zlá voľba strihu alebo farby pridá roky aj kilá.

6. Pravidelné lekárske prehliadky

Ako by mohli preventívne prehliadky viesť k zníženiu hmotnosti? Ľahko, pretože lekár môže odhaliť príčinu naberania kilogramov, môže sa jednať o problémy s vysokým krvným tlakom alebo so štítnou žľazou. Vhodne nastavená liečba môže pomôcť zostať dlhšie aktívna aj pri osteoporóze. Pevné zdravie umožní aj cvičenie, čo povedie k posilneniu tela i ducha.

7. Začnite hneď!

„Ešte to predsa nie je také hrozné, budem chudnúť až…“ Nie je dôvod so zdravým životným štýlom otáľať, každý premárnený deň berie šancu na úspech a môže neskôr priniesť komplikácie v podobe kíl navyše aj zdravotných ťažkostí. Telo si súčasne musí na zmeny zvyknúť a prijať ich, musí ísť o postupný proces. Pri radikálnych alebo nútených zásahoch do života totiž môže prísť všetko úsilie rýchlo navnivoč.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.