Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rýchla a účinná pasca na slimáky, ktorá vás ich zbaví nadobro

reklama:
slimák
slimákwww.gettyimages.com

Slimáci sa objavujú najčastejšie po daždi a veľmi rýchlo sa rozmnožujú. Aj keď sa vám na záhradu dostane len zopár, veľmi rýchlo sa množia a parazitujú predovšetkým na zelených častiach rastlín, čo môže byť likvidačné prakticky pre všetky pestované plodiny. Zbaviť sa slimákov nie je úplne jednoduché, existuje však niekoľko účinných metód, ktoré nevyžadujú aplikáciu drahej chémie, ktorá môže byť nepríjemná, ale aj nebezpečná pre ľudské zdravie.

Recepty, vďaka ktorým sa budú slimáci vašej záhrade vyhýbať

Klasickou metódou pre vyhubenie slimákov, je ich otrávenie. Na tento účel sa využívajú bežné chemické prostriedky či postreky, ktoré sú k dostaniu vo väčšine záhradníckych potrieb. Ak sa chcete však týmto prostriedkom vyhnúť, pretože majú veľmi negatívny vplyv na ľudský organizmus,  a pokiaľ nimi ošetrená zelenina alebo ovocie nie sú dostatočne očistené, môžete vyskúšať niektorý z nasledovných receptov, ktorých účinnosť je rokmi preverená.

Pravidelné zalievanie ráno

Slimáky  nemajú radi sucho, preto je dobré udržiavať pôdu na záhrade pokiaľ možno suchú a zalievať obozretne rastlinky prevažne ku koreňom a ideálne ráno. Ak sa voda nebude nachádzať na listoch rastlín, budú slimáky lákať menej.

Pasce na slimáky

Pasce na slimáky je možné vytvárať z rôznych surovín. Zvyčajne sa jedná o látky, ktoré ich nejakým spôsobom lákajú a následne pomôžu vysušiť ich telo, alebo naopak odpudzujú. Medzi najčastejšie používané patrí:

postrekovanie
postrekovaniewww.gettyimages.com

1. Popol

Ak kúrite drevom, nevyhadzujte zostatkový popol, radšej ho aplikujte na pôdu okolo záhonov. Slimáky odpudí a zároveň vyživí pôdu.

2. Pivo

Pivné kvasinky sú pre slimáky veľmi príťažlivé, je však potreba pivo ponechať v nádobe, v ktorej sa slimáky utopia.

3. Cesnak

Pripravte si cesnakový postrek (utrite cesnak a nechajte ho lúhovať vo vode, alebo vyvarte cesnak vo vode) pach cesnaku slimáky odpudzuje, takže postrekom stačí záhony pokropiť.

4. Mletá zrnková káva

Pach kávy slimáky tiež odpudzuje, pokiaľ ju rozsypete okolo záhonov, k rastlinám sa nepriblížia, pre väčšiu účinnosť je dobré ju zmiešať s drvenými škrupinami z vajec.

5. Ovsené vločky

Slimákom síce chutia, v ich tele však napučia a vysušia ich. Posypte nimi zem okolo záhonov

6. Kukuričná múka so sódou

Sóda slimáka zvnútra vysuší, kukuričná múka ho priláka.

Ako je vidieť, slimákov sa dá zbaviť mnohými spôsobmi aj bez použitia jedov. Ak vám jeden nezaberie, vyskúšajte iný, väčšina ľudí má však veľmi dobré skúsenosti so spomínanou kávou (tiež v tekutej podobe) alebo s pivom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.