Predstavte si možnosť ochutnať rybu, ktorá nesie meno najvyššieho gréckeho boha Dia – niečo, čo sa už zapísalo do Biblie ako zázrak. I keď sa to môže zdať prekvapujúce, dnes môžete tento symbolický „úlovok“ zažiť aj vy. Aby sme však veci uviedli na pravú mieru, treba pochopiť zvláštnosti okolo mena. V antickej gréčtine má hlavný boh Zeus v druhom páde tvar „Dia“. To teda znamená, že ryba, známa latinským názvom Zeus faber a u nás často nazývaná pilobrich, má svoj symbolický názov Dia. Tento prechod medzi tvarmi slova však nemá s ohýbaním v slovenčine nič spoločné – tieto tvary pochádzajú priamo z gréckej gramatiky, ako uvádza portál sklonovanie-mien.sk. Preto hoci sa v slovenčine stretávame s názvom „Zeus“, keď sa povie, že niekto ulovil túto rybu, hovorí sa o Diovi. Pre niektorých môže byť takéto vysvetlenie zložité, no práve kvôli týmto prepojeniam sa o rybe svätého Petra hovorí ako o pilobrichu ostnatom.
Kto bol sv. Peter a prečo je patrónom rybárov?
Sv. Peter nebol len blízkym nasledovníkom Ježiša, ale tiež významným patrónom rybárov. Bol synom rybára a celé roky sa živil práve rybolovom, čo mu prinieslo mnohé skúsenosti. Okrem rybárov ho však ako patróna vzývajú aj murári, kamenári, predajcovia rýb a dokonca aj stroskotanci. Pretože sa stal prvým pápežom, je považovaný aj za patróna rímskych pápežov. Najmä v anglicky hovoriacich krajinách sa rybe sv. Petra hovorí „John Dory“ alebo „St. Peter fish“, pričom ide o symbol, ktorý si uchováva veľkú symboliku. Rybu sv. Petra chytajú rybári najčastejšie vlečnými sieťami, a ak sa im táto ryba zachytí pri love sleďov, považujú to za priaznivé znamenie.
Legenda o otlačku prsta na rybom tele
Meno „ryba sv. Petra“ je spojené s povestnou stopou – tmavou škvrnou za žiabrami, ktorá vraj vznikla ako odtlačok Petrovho prsta, keď z ryby vytiahol zlatú mincu. Symbolika rýb sa tak stáva hlbšie prepojená s biblickými príbehmi a s kresťanstvom, ktoré sa rozvíjalo v oblasti Stredomoria. V týchto končinách patrili ryby medzi hlavné zdroje potravy, preto sa stali symbolom čistoty a v počiatkoch aj znakom kresťanskej viery. Grécke slovo ICHTYS, ktoré označuje rybu, sa tiež stalo symbolom viery a pozostáva z počiatočných písmen výrazu „IEZÚS CRISTÓS THEÚ HIÓS SOTÉR“, čo znamená „Ježiš Kristus, Boží Syn, Spasiteľ“. Táto hlboká symbolika, ktorá spája rybu so začiatkami kresťanstva, pretrváva dodnes.
Ryba svätého Petra
Svätý Peter v ponuke obchodov
Dnes sa môžete s rybou sv. Petra stretnúť aj v ponuke niektorých supermarketov. Možno vás však prekvapí cena – očistená ryba sv. Petra stojí približne 1690 eur za kilogram. Pri prepočítaní na váhu 80-kilogramového človeka by táto cena dosiahla 135 200 eur, čo je naozaj obrovská suma. Aj pri samotnej rybe ide o drahšiu pochúťku, ktorá sa nepovažuje za cenovo dostupnú.
Zázračný úlovok na Galilejskom jazere
Rybári majú sv. Petra vo veľkej úcte najmä pre jeho pokoru a ochotu poslúchnuť učiteľa, čo sa prejavilo pri príbehu, keď po neúspešnom rybolove ešte raz nahodil sieť. Tentokrát bol úlovok skutočne obrovský – Biblia uvádza presne 153 rýb, čo je naozaj pozoruhodný úlovok. Biblia pritom nešpecifikuje druh rýb, ale špekuluje sa, že mohlo ísť o tilapie, keďže Galilejské jazero je sladkovodné. Pilobrichy (ryby sv. Petra) by sa tam teda nevyskytovali, pretože ide o morské druhy. Tento príbeh o úlovku však zostáva inšpiráciou a dôkazom zázrakov pre mnohých veriacich.