Rozžiari záhon a ozdraví telo- Nechtík lekársky

Zdieľať
Nechtík lekársky
Rozžiari záhon a ozdraví telo- Nechtík lekársky Foto: www.gettyimages.com

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) poznáme ako liečivú letničky, ktorej kvety majú protizápalový účinok a využívajú sa najmä pri liečbe rôznych kožných ochorení.

Dobrú službu však táto pôvabne kvitnúca rastlina preukáže aj pôde. Chráni záhon pred inváziou vošiek a mravcov. Nechtík preto nemusíme vysievať len do okrasných záhonov, ale aj do blízkosti zemiakov, paradajok či uhoriek, kde bude plniť funkciu akéhosi „bodyguarda“.

Na pestovanie nechtíka sa najlepšie hodí slnečné a vzdušné stanovište s priepustnou pôdou, ktorou je pred výsevom potreba dôkladne odburiniť a skypriť. Semená nevysievame príliš husto, stačí umiestniť 4-5 semien pohromade do sponu 30×40 cm. Zapracujeme ich do hĺbky asi 2-3 cm a pôdu okolo utužíme valcom alebo hrabľami. Záhon bude treba približne trikrát týždenne zalievať. Semienka vyklíčia do dvoch týždňov; vyrastené rastlinky jednotíme na vzdialenosť 20 cm a zeminu okolo nich pravidelne kypríme a odburiňujeme. Kvety sa objavia asi za 10 až 12 týždňov od výsevu.

Nechtík je nutné vysiať každý rok na iné miesto, pôda sa jeho pestovaním vyčerpáva. Ak výsev odložíte až na leto, rastlina už tento rok nestihne vykvitnúť, ale môže poslúžiť ako zelené hnojenie.

Pre liečivé a kozmetické účely sa u nás pestuje najmä plnokvetá oranžová odroda Plameň. Čerstvé kvety možno pridať do ovocných či zeleninových šalátov, do bylinkového masla alebo napríklad do rizota, ktorému dodajú krásnu žltú farbu, ako by išlo o šafran.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané