Roztoče v domácnosti. Prečo sú nebezpečné a ako sa ich účinne zbaviť

Zdieľať
roztoče v domácnosti
Roztoče v domácnosti. Prečo sú nebezpečné a ako sa ich účinne zbaviť Foto: depositphotos.com

Roztoče, drobné pavúkovce menšie než milimeter, sú neviditeľnými spolubývajúcimi vo vašej domácnosti, najmä v posteli. Tieto maličké tvory produkujú alergény, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Ako sa im brániť a udržiavať váš domov zdravý?

Na prvý pohľad sa zdajú byť neviditeľní, ale roztoče, drobné pavúkovce menšie ako milimeter, sú tichými spolubývajúcimi v domácnostiach po celom svete. A áno, pravdepodobne obývajú aj váš obľúbený priestor na oddych – posteľ. A škodia.

Život roztoča netrvá dlho, len asi 65 až 100 dní, počas ktorých títo malí tvorovia vyprodukujú tisíce fekálií, vylučujú bielkoviny a rozkladajú sa. Tento odporný koktail má na svedomí veľké množstvo alergií a môže spôsobiť ďalšie vážne zdravotné problémy.

Alergény z roztočov sú mnohonásobne menšie ako priemer ľudského vlasu a vďaka svojej nízkej hmotnosti sa ľahko dostávajú do vzduchu pri bežných činnostiach, ako je usadenie na pohovku alebo ustielanie postele. Dokonca aj jednoduchá chôdza môže rozvíriť drobné pavúkovce, zvyšky ich tiel a výkaly, ktoré môžu zostať vo vzduchu až 30 minút, a vy ich budete po celý ten čas vdychovať.

Jesenný a zimný boom nechcených podnájomníkov

Problémy alergikov sa môžu zhoršiť na jeseň a v zime, keď v interiéroch panujú ideálne podmienky pre množenie roztočov – teplota okolo 25 °C a vlhkosť vzduchu 55-75 %. Hoci sú tieto nepríjemné organizmy prítomné celoročne, v chladnejších mesiacoch trávime viac času doma, čo môže zvyšovať riziko expozície a zhoršovať alergické problémy.

Roztoče majú radi odumreté bunky kože, ktoré sa nachádzajú v posteliach a posteľnej bielizni. Osobitne ľudia so suchou pokožkou by mali posteľ prevliekať častejšie. Taktiež matrace sú obľúbeným miestom pre život týchto drobných pavúkovcov. Štúdia ukázala, že posteľ môže obsahovať až milión roztočov, zatiaľ čo koberce môžu byť domovom až pre tisíc týchto tvorov na meter štvorcový. Je to preto, že aj prach v našich domácnostiach obsahuje vysoké percento ľudských kožných buniek – a vplyvom gravitácie sa usádza práve na podlahách.

A pozor! Prach i so všetkými jeho obyvateľmi môžu prenášať aj domáce zvieratá. Ak máte chlpatého domáceho spoločníka, dbajte na pravidelné vyčesávanie jeho srsti.

prezliekanie postele
Roztoče v domácnosti. Prečo sú nebezpečné a ako sa ich účinne zbaviť Foto: www.freepik.com

Zdravotné dopady a prevencia

Nejde len o samotné roztoče, ale aj o alergény, ktoré produkujú. Tie môžu narúšať dýchacie cesty a spôsobovať alergické reakcie. „Domáci prach obsahuje telá roztočov, ich výkaly a natrávenú potravu s enzýmami proteázami,“ upozorňuje MUDr. Švarcová. To všetko môže spôsobovať zdravotné problémy ľuďom s alergiou na roztoče. „Pri vdychovaní prachu enzýmy proteázy narúšajú epitel dýchacích ciest, takže okrem toho, že roztoče môžu vyvolávať alergickú reakciu, dráždia aj sliznice a pokožku,“ uvádza MUDr. Eva Švarcová zo spoločnosti Immuno-flow.

Alergie na roztoče postihujú až 10 % populácie a môžu sa prejavovať rôznymi zdravotnými problémami, vrátane alergickej nádchy, bronchiálnej astmy, žihľavky a ekzému. Osobitne obozretní by ste mali byť, ak sú vo vašej domácnosti deti. „Expozícia vysokým koncentráciám roztočov v ranom veku je rizikovým faktorom pre rozvoj alergie na roztoče u predisponovaného jedinca a rizikovým faktorom rozvoja bronchiálnej astmy,“ doplňuje odborníčka.

vysávanie postele
Roztoče v domácnosti. Prečo sú nebezpečné a ako sa ich účinne zbaviť Foto: www.freepik.com

Ako sa brániť proti roztočom

Pravidelné upratovanie
Hlavné je pravidelné upratovanie, ktorým nielen odstránite roztoče, ale aj odumreté bunky kože, ktoré sú ich obľúbenou potravou. Pravidelné umývanie podláh, pranie posteľnej bielizne a vysávanie matracov môžu významne zmierniť prítomnosť roztočov.

Vysávač s HEPA filtráciou
Používajte vysávač s HEPA filtrom, ktorý zabraňuje návratu vysatých častíc späť do vzduchu. Kvalitnú filtráciu by mal mať nielen filter, ale aj celý vysávač. „HEPA filter bráni tomu, aby sa z vysávača dostávali vysaté častice späť do vzduchu,“ podotýka Švarcová.

Čistička vzduchu
Pomocníkom pri znižovaní alergénov vo vzduchu môže byť čistička vzduchu s HEPA filtrom. Tie najúčinnejšie zachytia 99,95 % znečisťujúcich látok o veľkosti len 0,1 mikrónu vrátane alergénov a vírusov, ale napríklad aj formaldehyd.

Udržujte zdravú klimu
Udržujte relatívnu vlhkosť pod 50 %, nastavte si termostat pod 25 °C a v spálni ideálne menej ako 20 °C, pravidelne vetrajte. Roztoče nemajú radi chlad a v suchom vzduchu hynú.

Špeciálne lôžkoviny
Pre aktívny boj proti roztočom môžu byť účinné protiroztočové povlaky na matrace a lôžkoviny. S týmito jednoduchými trikmi môžete začať viesť boj proti nevítaným spolubývajúcim a užívať si čistejší a zdravší domov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané