Rozšírené omyly, kvôli ktorým sa bojíte prestať fajčiť

Zdieľať
Bez nazvu 1 obnoveny 1.jpg

Fajčenie možno prináša slastné pocity, ale berie tiež mnoho rokov  zo života.

A vy, hoci viete, že by ste mali prestať, nemáte dostatok odvahy.

Bojíte sa nepríjemných pocitov pri odvykaní,  bojíte sa depresie či zlyhania.

V hlave vám znejú vety, ktoré vás uisťujú, že sa vlastne nič také strašné zatiaľ nedeje, že bez cigarety to bude vlastne horšie. Väčšinou je ale pravdou presný opak. Aké sú najčastejšie mýty, ktoré nám bránia seknúť s fajčením?

A aká je pravda?

Isolated shot of broken cigarettes on white background.jpg

Keď prestanem fajčiť, priberiem

Keď budete miesto cigariet jesť, tak určite. Fajčenie proste zrýchľuje metabolizmus. Nedá sa však povedať, že chudne za vás.

Odnaučení fajčiari zvyčajne totiž chuť na cigaretu zaháňajú sladkosťami, ktoré vyvolávajú podobne príjemné pocity, ako nikotín.

Že je to vytĺkanie klinu klinom? Určite sa ale prvých pár dní či týždňov strážte. Urobte si plán pre krízové ​​situácie. Vymyslite si dopredu zdravú variantu toho, čo si dáte, keď budete mať chuť na cigaretu. Budete štíhli a ešte k tomu zdravší.

Keď prestanem fajčiť, budem mať ešte väčšie depresie

Naopak. Pokiaľ už depresiu máte, príznaky depresie sa naopak pri abstinencii zlepšia.

Ukázalo sa, že príznaky depresie sa po roku abstinencie od cigariet významne zlepšia, a to najmä u ťažších depresií.

Quitting smoking.jpg

Jedna alebo dve cigarety denne nevadia

Je to samozrejme lepšie ako vyfajčiť celý balíček. Pri cigarete sa nedá ale stanoviť „bezpečná dávka“, teda koľko ich môžete fajčiť, aby ste neochoreli.

Cigarety jednoducho nie sú zdravé v akomkoľvek množstve. Každá obsahuje 4 000 škodlivých látok, z ktorých je asi 50 priamo rakovinotvorných. Napríklad decht, formaldehyd, kyanid, benzén alebo oxid uhoľnatý.

Nikotínové náhrady nepomôžu, rovnako sa budem trápiť

To nie je pravda, náhradná nikotínová terapia zdvojnásobuje šancu na úspech. Potláča totiž abstinenčné príznaky, ktoré väčšinu fajčiarov nútia vrátiť sa späť k svojmu zlozvyku.

Ľahké a mentolové cigarety sú zdravšie

Zdravšie cigareta neexistuje. Mohlo by sa zdať, že ľahké cigarety sú menej nebezpečné, ale záleží na tom, s čím to porovnávate. Ľahká cigareta obsahuje menej nikotínu a dechtu ako klasická. Často ale práve kvôli tomu môže nútiť fajčiarov, aby viac a častejšie inhalovali, a paradoxne môže byť ešte škodlivejšia. Navyše obsahuje rovnaké rakovinotvorné látky .

Stop smoking
Cigarette

Skúšam to stále znova, ale nedokážem to, asi nemám dosť silnú vôľu

Všetci majú tak silnú vôľu, akú silnú si ju urobia. Kto to neskúsi, nikdy nemôže uspieť.
Každý deň sa snaží prestať fajčiť 35 milióna ľudí. Na prvý pokus sa to podarí len trom ľuďom zo sto. Podľa štatistík je úspešný v priemere až každý piaty pokus.

Poznám fajčiarov, ktorí sa dožili 80 rokov, fajčenie so zdravím nesúvisí

Áno, sú výnimky, sú ľudia, ktorí fajčia, pijú alkohol, a napriek tomu sa dožijú takmer v zdraví vysokého veku. V ich genetickom fonde je vysoká odolnosť voči vonkajším vplyvom. Chcete otestovať, či ju máte tiež? No čo, v najhoršom prípade zomriete v štyridsiatke, riskujete len pár desiatok rokov života, nič viac, nič menej.

Fajčiari trpia nielen rakovinou pľúc, ale fajčenie významne zvyšuje riziko nádorov v ústnej dutine, na pankrease, rakovinu krčka maternice , obličiek, konečníka a močového mechúra. Urýchľuje rozvoj aterosklerózy , mozgovej mŕtvice a infarktu .

Najmä ženy by malo zaujímať, že fajčením sa znižuje pružnosť pleti, tvorí sa viac vrások a pleť šedne.

Muži by zase mali prihliadnuť k tomu, že fajčenie má vplyv na ich potenciu a plodnosť.

Smoking 2.jpg

Fajčím len elektronické cigarety, tam nie je nič škodlivého

Elektronické cigarety sú širokým pojmom, výstižnejší výraz je vapovanie: zahrieva sa tekutina, neškodný glycerín a propylénglykol väčšinou s nikotínom, za vzniku pary, ktorá sa po vdýchnutí a vydýchnutí rozplynie. Teda tieto výrobky sa nefajčia – nič v nich nehorí, a nevzniká teda niekoľko tisíc chemikálií ako v tabakovom dyme.

Sedliacky rozum nám napovedá, že riziká sú teda oproti fajčeniu minimálne, podľa odborníkov minimálne o 95% menšie ako pri fajčení. Avšak je fakt, že zmysluplná regulácia zatiaľ nie je a v niektorých výrobkoch sa našli aj toxické látky. Vždy ale v mnohonásobne nižšej koncentrácii ako v tabakovom dyme. Nie je ale pravdou, že by elektronické cigarety boli zdravé a telu vôbec neškodili.

„Výraz“ zdravšie „nie je presný, ale“ menej škodlivé, menej toxické „celkom iste.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané