Ročne po sebe necháme niekoľko miliárd ton odpadu. Preto vám ponúkame pár tipov ako zredukovať odpad v domácnosti

Zdieľať
pár tipov ako zredukovať odpad v domácnosti
Ročne po sebe necháme niekoľko miliárd ton odpadu. Preto vám ponúkame pár tipov ako zredukovať odpad v domácnosti Foto: www.gettyimages.com

Ročne po sebe necháme niekoľko miliárd ton odpadu. ..

A preto nulový odpad je riešením, ako žiť v súlade s prírodou a ešte ušetriť.

Čo teda treba robiť a čo nerobiť?

Koľko plastových vreciek spotrebujeme pri každom nákupe? Jeden na rožky, jeden na paradajky, jeden na jablká … Čo potom s nimi urobíte? Vyhodíte ich. Aj keď sáčky dáte do kontajnera na plasty, stále produkujete odpad, ktorý niekde musí skončiť. Niečo sa zrecykluje, ale prognózy varujú, že čoskoro bude v oceánoch viac plastu než rýb. Ak sa nám podarí znížiť množstvo odpadu, planéta nám poďakuje a naša peňaženka tiež.

Tento životný štýl si v zahraničí získava čím ďalej tým väčšiu pozornosť. Medzinárodná aliancia pre nulový odpad ( ZWIA ) dokonca dáva uznanie firmám, ktoré sa rozhodli fungovať bez tvorby odpadu, ktorý by mal negatívny vplyv na našu planétu. Je jasné, že sa nám nepodarí zredukovať odpad na absolútnu nulu, ale môžeme sa ideálu aspoň priblížiť.

Nepúšťajte si domov zbytočnosti

To je základný predpoklad pre zredukovanie odpadu.

Nákup potravín – to je oblasť, ktorá bude vyžadovať najväčšiu pozornosť. Práve zo supermarketov a samoobslúh si totiž nosíme domov najviac odpadkov.  Spíšte si preto nákupný lístok. Akonáhle to neurobíte, podľahnete akciám a zľavám, a nakúpite tak veci, ktoré nepotrebujete, nespotrebujete a ktorých kvalita býva pochybnáa ešte navyše miniete oveľa viac peňazí. Druhou oblasťou sú veci zadarmo. Teda reklamné predmety alebo letáky.Pamätajte, že prístup „to sa môže hodiť“ je pre redukciu odpadu snáď úplne najhoršia.

Choďte donaha

Teda nie vy, choďte to „nahých“ produktov. To sú také, ktoré si môžete nasypať, natočiť alebo nabrať do vlastnej nádoby. Také, ktoré nemajú obal.Ak sa vám dá  siahnite radšej po paradajkách z miestnej zeleniny než po tých v supermarkete, ktoré budete musieť dať do igelitového vrecka, zvážiť si ich a na sáčok potom umiestniť samolepku s cenou.

Bezobalové obchody.

Kúpou „nahých“ produktov víťazíte hneď na niekoľkých frontoch. Po prvé ušetríte, pretože neplatíte za obal, a teda reklamu. Po druhé si naberiete presne také množstvo, ktoré chcete. A vďaka redukcii nakupovaných obalov nebudete musieť tak často vynášať odpadky.

Alebo si ovocie, zeleninu, oriešky a pečivo naberte do vlastných látkových vrecúšok. A pochodíte aj u lahôdkových, mäsových, syrových či rybích pultov.

Upratujte ekologicky

Všetky upratovacie prostriedky v domácnosti zastane sóda, mydlo, ocot a citrónová šťava. S octom zriedeným vodou vytrite podlahu. S pastou z jedlej sódy odstránite mastnotu a vyleštíte kovové povrchy. Riad vydrhnete nastrúhaným marseillským mydlom rozmočeným a rozmixovaným v horúcej vode.

Zjednodušovaním ale získate oveľa viac. Trebárs úložný priestor, ktorého je večne nedostatok.

Namiesto pokrievok najrôznejších veľkostí postačí tanier. S rýchlovarnou kanvicou zalejete kvety. Do zaváracích pohárov alebo pohárov od medu natočíte bezobalové potraviny, uskladníte v nich zvyšky z večere alebo ich využijete namiesto vázy. Takže si schovávajte uzatvárateľné obaly, budú sa vám hodiť pri nákupoch.

Nevyhadzujte

Plastové obaly pustošia životné prostredie. Podľa vedeckých záverov bude do roku 2050 v oceánoch viac plastu než rýb . Nie je to tak dávno, čo médiami otriasla správa, že sa miniatúrne čiastočky plastu dostali do kohútikovej vody naprieč svetom. A to je len vzorka toho, čo sme si počas plastové éry nadrobili..

Plasty môžete premeniť v niečo krásne alebo užitočné.

Igelitky môžete premeniť vo výplň vankúša. Vypchajte nimi povlak a urobte sebe alebo maznáčikovi pohodlie. Plastové slamky zase poslúžia ako organizér pre tenké retiazky, už sa vám nezamotajú. .. Je mnoho spôsobov len treba hľadať čo sa vám najviac páči..

Používajte zvyšky

Rozmixujte napríklad zelené časti mrkvy, pridajte roztlačený cesnak, olivový olej, soľ, korenie a citrónovú šťavu a máte chutné pesto na svete.

Tie isté ingrediencie (okrem vňate) spojte s orechovou drťou, ktorá vám zostala po príprave veganského mlieka. Získate nátierku nabitú živinami.

Čo zo staršieho chleba? Môžete z neho pripraviť krutóny, strúhanku, lahodný francúzsky toast či žemľovku..

Čo sa spotrebovať nestihlo, zkompostujte. Či už na vlastnom záhradnom komposte, vyhodením do hnedej popolnice, alebo obstaraním / výrobou bytového kompostéra…

Vaša cesta k nulovému odpadu je nielen cesta k zdravejšímu životnému štýlu, ale aj k záchrane našej planéty. Každý krok, ktorý urobíte smerom k obmedzeniu odpadu, má hlboký vplyv na životné prostredie. Predstavte si svet, kde každý z nás prispeje k obrovskej zmene jednoduchými, každodennými rozhodnutiami. Od nákupu potravín bez obalu až po domáce upratovacie prostriedky, každý váš výber prináša prínos.

Ale nezastavujme sa len pri osobných rozhodnutiach. Naša sila spočíva v zdieľaní týchto skúseností s ostatnými. Rozprávajte sa so svojimi priateľmi, rodinou, kolegami o výhodách života bez odpadu. Nebojte sa ich vziať so sebou na nákup do bezobalových obchodov, ukázať im, ako si vyrobiť domáce čistiace prostriedky, alebo ako zrecyklovať a kompostovať odpad. Spoločne môžeme zmeniť svet.

A nezabudnime, že redukcia odpadu je nielen o tom, čo robíme, ale aj o tom, čo nekupujeme. Každý nekúpený predmet je krok k zdravšiemu životnému prostrediu. Ako ženy a matky máme obrovský vplyv na budúce generácie. Nechajme im dedičstvo čistejšej a zdravejšej planéty.

Nulový odpad nie je len módny trend, je to nevyhnutnosť. Je to cesta, na ktorej každý z nás môže byť hrdinom v boji za lepší svet. Buďme tým príkladom, ktorý ukáže, že malé kroky vedú k veľkým zmenám. Spoločne to dokážeme!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané