Robíte najväčšiu chybu pri varení vajíčok. Preto nemajú dokonalú chuť. Pozrite sa akú

Zdieľať
pri varení vajec
Robíte najväčšiu chybu pri varení vajec. Preto nemajú dokonalú chuť. Prečítajte si akú Foto: www.gettyimages.com

Existuje niekoľko spôsobov, ako uvariť vajíčka, a najlepší spôsob sa môže líšiť v závislosti od toho, akú chuť a konzistenciu máte radi. Nižšie uvádzame niekoľko všeobecných tipov na najlepší spôsob, ako uvariť vajíčka:

  • Mäkké vajcia: Ak máte radi tečúci žĺtok a polotuhý bielok, nechajte vajcia variť 4-6 minút.
  • Stredne tvrdé vajcia: Ak máte radi pevný bielok a tekutý žĺtok, nechajte vajcia variť 7-9 minút.
  • Tvrdé vajcia: Ak máte radi pevný bielok aj žĺtok, nechajte vajcia variť 10-12 minút.

Niekoľko tipov pre perfektné vajcia

Pred varením dajte vajcia na pár minút do misky s teplou vodou, aby sa znížil teplotný šok a vajcia nepraskli. Do vody môžete pridať lyžicu octu, ktorý pomôže zabrániť tomu, aby sa vajcia roztekali. Po uvarení dajte vajcia do studenej vody, aby sa znížila teplota a vajcia sa lepšie lúpali. Ak máte problémy s lúpaním, dajte vajcia na chvíľu do misky s vodou a trochou octu, potom ich ľahšie olúpete. S trochou cviku a trpezlivosti zvládnete uvariť vajíčka perfektne podľa svojho gusta.

Okrem dĺžky varenia záleží aj na tom, aký druh vajíčok varíte a aké tvrdé chcete, aby bola ich stredová časť. Pokiaľ preferujete mäkké vajíčko, môžete pridať do hrnca s vriacou vodou menšie množstvo octu, ktoré pomôže udržať bielok pohromade. Pre stredne tvrdé vajíčko nechajte variť vajcia asi 6 až 7 minút, pre tvrdé vajíčko asi 10 až 12 minút.

Po uvarení vajíčka je dôležité okamžite ich ochladiť pod studenou tečúcou vodou, aby zastavili proces varenia a zabránili prílišnému stvrdnutiu žĺtka. Potom môžete vajíčka nechať niekoľko minút odpočinúť v miskách s teplou vodou, čo pomôže ľahšie ich olúpať.

Existujú aj rôzne spôsoby, ako vajíčka uvariť v rúre, na pare alebo v mikrovlnnej rúre. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody a záleží na vás, ktorú zvolíte. Napríklad varenie v rúre umožňuje uvariť väčšie množstvo vajíčok naraz, ale trvá dlhšie, zatiaľ čo varenie v mikrovlnnej rúre je rýchlejšie, ale môžu byť výsledné vajíčka suché.

Celkovo je najdôležitejšie dbať na správnu dĺžku varenia, okamžité ochladenie a šetrné olúpanie, aby boli vajíčka dokonale uvarené, ale stále mäkké a lahodné.

Nečakaný zázrak: Voda, v ktorej sa varili vajcia

varenie vajíčok www.gettyimages.com

Viacerí z nás sme zrejeme  navyknutí, že potom, čo sa uvaria vajíčka natvrdo, voda sa z hrnca vyleje. To je ale neuveriteľná škoda. Možno si hovoríte – ako je možné, že ani tak primitívna záležitosť, akou je uvarenie vajec, nezvládam na jedničku? Tým sa ale netrápte. Zložením vody, v ktorej sa varili vajcia, sa dôkladne zaoberali pracovníci z katedry vedeckého lekárstva na univerzite v Birminghame. Počas výskumu skúmali hlavne chemické procesy, ktoré počas varenia vajec prebiehajú.

Prekvapivé zloženie vody

Tiež sa zamerali na rozbor zloženia vody po varení. Výsledky jej analýzy priamo súvisia so zložením vajec a vaječnej škrupiny. Škrupina slepačieho vajca sa z 90% skladá z uhličitanu vápenatého. Ďalej obsahuje 27 cenných prvkov, medzi ktoré patrí fosfor, fluór, zinok, meď, kremík a ďalšie látky, ktoré sú veľmi hodnotné. Voda po varení vajíčok potom z týchto dôvodov vytvára roztok plný iónov vápnika a iných stopových prvkov.

Katión vápnika je tak drobný, že dokáže ľahko vstúpiť do bunky aj ju opustiť. Vďaka svojim vlastnostiam dokáže spúšťať chemické reakcie v bunke potrebné pre syntézu živín. Tejto schopnosti vápnikových iónov si ľudia cennia najmä v oblasti záhradníctva. Počas pozorovania na Birminghamskej univerzite vedci zistili, že takto obohatená voda dokáže urýchliť rast rastliny až desaťkrát. Namočené semienka ochotnejšie vypúšťajú klíčky. Sadenice sú tiež odolnejšie voči nájazdom škodcov a nepodliehajú chorobám. Okrem stimulácie rastu rastlín „vajíčková voda“ tiež upravuje pH pôdy.

Ako ju používať

Po uvarení vajíčok je najlepšie vodu preliať do sklenenej nádoby. Až odvar vychladne, použite ho k zalievaniu izbových rastlín. Môžete ho tiež naliať do nádoby so striekaním  a kvetinám postriekať listy. Zamerajte sa na rastliny, ktoré trpia akútnym nedostatkom vápnika. Prezradia ich listy so suchými špičkami hojne posiate hnedými škvrnami. Nezabudnite, že by ste roztok mali spotrebovať najlepšie do 24 hodín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané