Rimbaba- prírodný liek proti migréne, ktorý musíte vyskúšať!

Zdieľať
Rimbaba obecna 1.jpg

Rimbaba je prastará liečivka, ktorá upadla do zabudnutia

Je to škoda, pretože jej pôsobenie je veľmi razantné a pomáha aj tam, kde ostatné bylinné prostriedky zlyhali.

Rimbaba obecna 1.jpg

Nálev zmierni bolesti a prináša rýchlu úľavu

Rimbaba obyčajná, je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov proti migrénam. Pôsobí preventívne, ale aj pri akútnych ťažkostiach. Kvitnúca vňať rimbaby pôsobí ďalej proti horúčke, rozširuje cievy, zmierňuje bolesti, stimuluje žalúdok a pôsobí aj proti reume. Možno ju využiť aj pri bolestivej menštruácii. Z rimbaby sa tiež pripravuje účinné kloktadlo proti bolestiam v krku a mierne preháňavý čaj. Bylina sa môže používať samostatne alebo do zmesí, jej použitie sa však neodporúča v tehotenstve.

Je možné ju využiť aj zvonka: čerstvú vňať rozdrvíme valčekom, aby pustila šťavu, ľahko ju osmažíme na slnečnicovom oleji a horúcou prikladáme na brucho pri kolikových bolestiach alebo na boľavé kĺby.

Proti migréne
Ako profylaxia migrény sa odporúča zjesť denne jeden čerstvý list rimbaby , pri liečbe potom dva až tri listy, nie viac. Listy jeme najlepšie medzi chlebom, pretože u citlivejších osôb by mohla vyvolať vznik vriedkov v ústach. Prípadne ich rozmixujeme v nápoji.

Listy rimbaby obyčajnej (Tanacetum parthenium) pomôžu zahnať migrénu.

Pri migrénach je vhodné užívanie tinktúry  . Pri nástupe migrény sa odporúča podávať každú polhodinu 5-10 kvapiek v troche vody. Po ustúpení záchvatu v liečbe pokračujeme podávaním 10-15 kvapiek tinktúry 3x denne. U troch štvrtín postihnutých jedincov vďaka tomu do pol roka migréna úplne vymizne alebo sa zníži frekvencia migrenóznych záchvatov a ich intenzita.

Môžeme použiť aj nálev pripravený obvyklým spôsobom v dávkovaní 125 ml 4x denne, alebo jemne mletý prášok zo sušenej byliny 4x denne v množstve na špičku guľatého noža.

Rimbaba na záhone
Možno ju pestovať aj v plnokvetej forme

Je to silne aromatická trvalka, dorastajúca až do výšky 1 m, pochádza z juhovýchodnej Európy. U nás sa pestuje ako okrasná rastlina. Rimbaba kvitne v júni až auguste, na liečebné účely sa zbiera kvitnúca vňať na začiatku rozkvetu . Účinnou látkou sú predovšetkým parthenolidy, ktorý účinkuje ako antagonista serotonínu. Proti migréne sa podieľajú aj ďalšie látky, najmä silice. Rimbaba sa užíva vo forme čaju, alebo rôznych výťažkov. Obsahuje tiež veľké množstvo vonnej silice s pinén a bornylacetáte, seskviterpenové laktóny vrátane parthenolidy, chrysanhemonin, deriváty acetylénu, triesloviny a ďalšie účinné látky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané