Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rezaný, živý alebo umelý Vianočný stromček? Akému dávate prednosť vy?

reklama:

Umelý vianočný stromček vydrží v závislosti na kvalite výroby desiatky rokov, vie ale naozaj nahradiť kúzlo skutočného stromčeka, či už rezaného alebo živého?

Vianočný stromček
www.gettyimages.com

Rezané vianočné stromčeky

Rezané vianočné stromčeky sú klasikou a tradíciou. Prečo práve ihličnan? Je stále zelený a neopadavý (pokiaľ nie je zrezaný), čo symbolizuje večný život. Tvrdí sa tiež, že za „vynálezom“ vianočného stromčeka stojí protestant Martin Luther, zrejme však ide len o historickú konštrukciu.

A že rezané stromčeky stále vedú, dokazuje fakt, že sa ich predá každoročne viac ako milión. Avšak na rozdiel od tých tradičných, sa čoraz častejšie objavujú dovozové cudzokrajné kultivary pestované v našich podmienkach. Tienistou stránkou rezaných stromčekov je, že sú rezané so značným predstihom, čo ovplyvňuje ich životnosť.

Rezaný stromček si kúpime, načo je zabalený do sieťoviny a my ho musíme doma vybaliť tak, aby sme nezničili vetvy. Potom je treba trochu zrezať kmeň, aby sme uvoľnili kapiláry, ktoré mohli byť zaliate živicou, a ktorými stromčeku vedú vodu do koruny a ihličia. Takto upravený stromček vložíme do nádoby s vodou a necháme do Vianoc na chladnom mieste. Ak nemrzne, stačí balkón či záhrada.

Do bytu stromček premiestnime až na štedrý deň, umiestnime ho na svetlé miesto, ale nie na priame slnko a tiež čo najďalej od radiátora. Nezabudneme tiež naliať do stojanu vodu. Stromček čerpajúci vlahu vydrží dlhšie. Pomôže tiež rosiť ihličie rozprašovačom. Pokiaľ ale na tieto kroky rezignujeme a kúpime si jedličku, do troch kráľov vydrží určite. Na druhom mieste je v trvanlivosti borovica a na treťom smrek. Ako vianočný stromček sa nepoužívajú tuja, tisy ani borievky a iné druhy ihličnatých drevín. Smrekovce sú navyše opadavé.

Živé stromčeky v kvetináči

Stromčeky v kvetináči volia najčastejšie „ekológovia,“ čiže ľudia, ktorí sa chcú správať (a tiež správajú) šetrne k prírode. Živé stromčeky tiež volia tí, ktorí sú predovšetkým schopní sa o ne starať. Kúpiť si možno obľúbené kanadské, ale aj iné jedle, strieborné smreky a iné druhy živých ihličnanov v mobilných nádobách. Nevýhodou strieborného smreku je značná pichlavost tuhých ihlíc, ako ideálny sa v každom prípade javí aj v živej podobe jedľa. Nepichajú, majú nádherný vzhľad a príjemne voňajú.

Tienistou stránkou živých stromčekov je ale fakt, že patria von a práve ich umiestnenie v zime do interiéru im naozaj neprospieva. Sú totiž vo vegetačnom pokoji a premiestnením do teplého interiéru ich prebudíme k životu. Pritom nemajú dostatok svetla a potrebujú práve odpočívať. V každom prípade je potrebné taký stromček na interiér pomaly pripraviť. Najprv ho umiestnime do chladnejšej chodby, potom až do bytu a čo najskôr po Vianociach by mal opäť zamieriť von. Do Troch kráľov určite nečakáme. Opäť ale postupujeme opatrne, šok z tepla zmiernime umiestnením do chladnejšej miestnosti a miernu zálievkou. Tu by mal zostať cca mesiac, než ho opäť umiestnime von. Počas jedného roka vyrastie taký stromček o jedno poschodie, načo bude budúce Vianoce slúžiť znova

Umelé stromčeky

Umelé stromčeky sú najčastejšie vyrábané z PVC, ktorého základnou surovinou je ropa, a často obsahujú aj látky, ktoré sú zdraviu škodlivé, a ktoré mnohokrát prekračujú povolenú normu. Jedná sa predovšetkým o ťažké kovy, ako sú silne toxické kadmium alebo chróm. Umelé stromčeky patria medzi výrobky, ktoré sa vo veľkom množstve dovážajú z Ázie, kde sú povolené normy pre použitie chemikálií iné ako u nás. V niektorých prípadoch presahujú tie naše až v rádoch.

U umelých stromčekov si možno vybrať veľkosť, druh a farbu, načo nemusíme stromček kupovať každý rok znova. Vydrží aj mnoho desiatok rokov. Po Vianociach nám navyše odpadnú povinnosti s likvidáciou opadávajúceho stromčeka. Pozor však na horľavosť, aj umelá hmota horí a to dokonca rýchlejšie ako ihličie plné vody, vône stromčeka sa nedočkáme a umelý vzhľad jednoducho nemožno zamaskovať.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 15. decembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.