Repík lekársky a jeho liečivé účinky

Zdieľať
Bez nazvu 2 9.gif

 Nechával sa vylúhovať v určitom množstve vína a to potom získalo účinky pôsobiace proti hnačkám.

Harmancek rumancek liecive rastliny medicina caj rastlinny kupel 640x426.jpg

Používal sa pri liečbe pečene a sleziny. Dnes sa táto trváca vysoká bylina využíva všestranným spôsobom k vonkajšiemu i vnútornému použitiu.

Obsahuje predovšetkým triesloviny, jej vňať je však bohatá aj na silice, horčinu a flavonoidy.

Liečba

Odporúča sa pri hnačkách, zápaloch slizníc, poruchách udržanie moču, zápalu močového mechúra, chronických zápaloch žalúdka a dvanástnika a ako kloktadlo pri bolesti v krku a chronických zápaloch horných ciest dýchacích .

Ďalej zvyšuje vylučovanie žlče a upravuje zlú funkciu pečene a žlčníka. Niektoré z trieslovín spolu s flavonoidmi sa podieľajú na choleretickom účinku a mierne tlmia kŕče hladkého svalstva.

Rumancekovy_caj_salka.jpg

Využitie

Používa sa vnútorne i zvonka vo forme odvaru, ale dáva sa aj do mastí. Pripravuje sa aj vo forme bylinného sirupu. Vnútorne sa užíva pri ľahkých nešpecifických hnačkových ochoreniach a zažívacích ťažkostiach sprevádzaných nechutenstvom.

Zvonka sa zvyčajne používa na obklady a kúpele pri ľahkých povrchových zápaloch kože, drobných poraneniach a hemeroidoch . Pridáva sa aj do relaxačných kúpeľov.

Vonkajšie použitie

Jednu až dve polievkové lyžice usušenej Repíkovej vňate zalejeme 300 ml vriacej vody a necháme vylúhovať po dobu 20 minút v uzavretej nádobe.

Potom scedíme a môžeme použiť ako vlažný obklad niekoľkokrát denne. Vlažný nálev je ďalej vhodný na výplachy a na kloktanie, pre výplachy nosnej dutiny sa používa celkom vychladnutý. Pripravuje sa vždy čerstvý.

Čaj

Jednu čajovú lyžičku sušeného repíka zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme 15 minút vylúhovať v uzavretej nádobe. Scedíme a môžeme piť. Čaj sa pripravuje vždy čerstvý. Repíkový čaj sa pije teplý, 2 – 3 krát denne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané