Repelenty nie je nutné ihneď kupovať, dajú sa vyrobiť doma. Prírodne a s vysokou účinnosťou

Zdieľať
Repelent
Repelenty nie je nutné ihneď kupovať, dajú sa vyrobiť doma. Prírodne a s vysokou účinnosťou Foto: www.gettyimages.com

Kliešť musel aspoň raz v živote uhryznúť snáď každého. Ale iba pár jedincov si zažilo komplikácie tým spôsobené. Naučte sa chrániť.

Kliešť dokáže napáchať mnoho škôd. Je schopné preniesť boreliózu, kliešťovú encefalitídu a mnoho ďalších chorôb. Za normálnych okolností sa pokvapká dezinfekciou a pinzetou alebo špeciálnymi klieštičkami sa vytiahne krútením proti smeru hodinových ručičiek. Horšie je, ak je kliešť infekčný. To, že bolo infekčné, sa pozná tak, že miesto, kde sa nachádzalo, je začervenané a miesto uhryznutia je biele. V tomto prípade je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, hovorí lekárka Jill Seladi-Schulman. A ak na vás kliešte idú, alebo nie, človek skrátka neovplyvní, ale je možné sa skúsiť preventívne brániť.

Existujú aj prírodné repelenty

Dnešné repelenty, ktoré sa na prevenciu používajú, sa dajú kúpiť v drogérii či lekárni. Sú buď striekacie, či sprejové, s vôňou aj bez a buď s pesticídmi a inými látkami, alebo kompletne prírodné. To už záleží iba na vkuse každého jedinca. Každému totiž vyhovuje niečo úplne iné. Niekto sa pozerá aj na cenu výrobku. Ale ak sa vám nákup nepáči, nech už na to máte akýkoľvek dôvod, je tu možnosť náhrady. Jedna štúdia sa v roku 2012 snažila zistiť, ktorý prírodný repelent je najúčinnejší. Niektoré metódy odpudzovania kliešťov človeka vyložene pobavia.

Zmes éterických olejov, a to hlavne z citrónovej trávy, cédra, mäty piepornej, tymianu a geraniolu, sú veľmi účinné. Zmes bola po siedmich dňoch menej účinná proti dvom druhom kliešťov, a to konkrétne proti kliešťu jelenému a americkému. Inak si svoju účinnosť zachovala na veľmi vysokom stupni. Ďalšou možnosťou bol aj cesnakový olej. Ten sa aplikoval najmä na trávnik, kvôli jeho silnej aróme. Mal taktiež vysokú účinnosť, len si pri aplikácii na oblečenie dávajte pozor na množstvo, je totiž naozaj veľmi silný.

Najúčinnejšie je správne oblečenie

Huby metarhizium brunneum a metarhizium anisopliae sa aplikujú na trávniky ako odpudzovače. Slúžia perfektne a dajú sa nájsť pod názvom Met52. Navyše nie sú škodlivé pre iný hmyz či chrobáky. Ako alternatíva slúži výborne. Okrem týchto prírodných alternatív existuje mnoho ďalších. Sami doma si dokážete vyrobiť oleje, a to citrusový, levanduľový či eukalyptový. Jednoducho naložte tieto ingrediencie do oleja a nechajte ich v ňom. Po odležaní si už len vezmite pár kvapiek do dlaní a natrite si končatiny, funguje to skvele.

Stále najúčinnejšou obranou zostáva vhodné oblečenie. Dlhé nohavice a dlhý rukáv sú najideálnejšie. Dlhé nohavice zastrčte do ponožiek a následne do vysokých topánok, najlepšie do gumákov. Tričko s dlhým rukávom by nemalo byť voľné, cez neho si ešte dajte mikinu. Toto je asi najlepšia prevencia pred kliešťami. A keď už na to príde, prestriekajte si nohy v gumákoch sprejom. Tej chémie, ktorá sa v ňom nachádza, je absolútne minimum. Preto to na vás nenapácha žiadne škody, skôr to ublíži kliešťu.

Zdroj: Healthline

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané