Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Register na Slovensku odhalil vyše 26-tisíc áut so stočenými kilometrami, overiť si vozidlo pred kúpou viete aj vy

reklama:
Stočené kilometre
Stočené kilometrewww.gettyimages.com

Od začiatku zaznamenávania údajov do celoštátneho Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV) bolo doteraz odhalených 26 171 vozidiel so stočeným počítadlom prejdenej vzdialenosti (odometer).

Z toho 21 421 automobilov malo pozmeňované hodnoty odometra počas celkovej histórie najazdených kilometrov a u 4 750 vozidiel bola upravená posledná hodnota najazdených kilometrov.

Ako v piatok informoval Miroslav Strelec z Technickej služby kontroly originality v tlačovej správe, jediné referenčné údaje o vozidlách na Slovensku je možné získať v uvedenom registri.

Overenie ešte pred kúpou

Ľudia by si mali automobil overiť už pred kúpou a nie až následne, pričom podľa Strelca uvádzané údaje v inzerátoch hlavne o stave najazdených kilometrov sú častokrát neaktuálne a získané neoprávnene.

„Spotrebiteľov pri ojazdených vozidlách zaujímajú prioritne informácie o tom, koľko má vozidlo najazdených kilometrov a či neboli stočené. Mnohí však nevedia, ako môžu získať históriu najazdených kilometrov,“ uviedol Strelec s tým, že z nevedomosti siahnu po neoficiálnych a nedôveryhodných webových portáloch. „Mylne sa domnievajú, že získajú aktuálne a najmä overené informácie,“ hovorí.

Register poskytuje oficiálne údaje o histórii najazdených kilometrov v ODO-Passe, pričom na Slovensku je takmer tisíc jeho poskytovateľov.

Dostanete sa k viacerým informáciám

V registri je možné získať aj informácie, či sa na vozidlo nevzťahuje záložné právo, leasing, exekučná blokácia alebo možné pátranie, ako aj ďalšie údaje. Ak existujú záznamy o poškodení vozidla, možno sa dostať aj k týmto informáciám.

Register prevádzkových záznamov vozidiel je jediný celoštátny register na Slovensku, ktorý zriadilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR so zámerom vytvoriť transparentnú históriu prevádzkových záznamov automobilov.

Denne zaznamenáva tisíce záznamov vyše 2 400 prispievateľov. Sú medzi nimi výrobcovia a predajcovia vozidiel, autoopravovne, stanice technickej kontroly, pracoviská emisnej kontroly a pracoviská originality, ako aj poisťovne, leasingové spoločnosti, polícia a ďalšie subjekty v automobilovej oblasti.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 3. septembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.