Reďkovky sú jedným z najobľúbenejších druhov pestovanej zeleniny. Dôvodom je najmä ich krátke vegetačné obdobie. Sú bezproblémové, takže ich môžete začať pestovať s deťmi alebo sa o ich pestovaní môžu pokúsiť aj úplní začiatočníci. Chrumkavé reďkovky sa do Európy prvýkrát dostali v 16. storočí. Už v tom čase sa používali najmä v studenej kuchyni, najmä na prípravu šalátov. V súčasnej dobe môžeme naraziť na niekoľko rôznych reďkoviek – môžu sa líšiť tvarom, farbou a veľkosťou.
Pestovanie reďkovky
Reďkovky je možné pestovať niekoľkokrát do roka. Ideálne obdobie je ale v máji až júni, kedy ešte nie je toľko horúco. Reďkovky vysievame na konečné stanovište, pretože presádzanie znáša nie príliš dobre. Môžeme ich pestovať v nádobe na balkóne či okennom parapete alebo samozrejme aj na záhone. Reďkovky je možné vysievať do jedného riadku s mrkvou alebo petržlenom. Reďkovka vyrastie rýchlejšie a súčasne kyprí pôdu pre koreňovú zeleninu.
Farby reďkovky
Zatiaľ čo listy sú vždy tmavo zelené, koreňová časť reďkoviek môže mať viac farieb. Typická je tmavo ružová farba, dostupná je ale aj v bielej, svetlo ružovej alebo dokonca fialovej farbe.
Výsev reďkoviek
Reďkovky milujú slnečné stanovište. Sú pomerne odolné voči chladu, ale nezvládnu teploty pod – 12 °C. Pôda by mala byť mierne vlhká a pritom dobre priepustná. Jej pH je vhodné neutrálne až mierne kyslé. Semienka sú pomerne drobné, takže ich zmiešame s trochou piesku, aby sme ich nezasadili príliš nahusto. Už za tri týždne môžete začať žať. Akonáhle ale reďkovky vzídu, mali by ste ich vyjednotiť tak, aby medzi jednotlivými reďkovkami bol rozostup dva až tri centimetre.
Zálievka
Pokiaľ pôda vysychá, je dobré reďkovky zaliať. Avšak pozor, nezalievajte ich príliš. Zálievka by mala byť mierna, pretože reďkovka patrí medzi tie rastliny, ktoré nechcú byť v stojatej vode.
Zdroj: nasezahrada.com