Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Reakcia profesora Krčméryho: Je nosenie obyčajného rúška zbytočné?

reklama:
Vladimír Krčméry
Lekár Vladimír KrčméryFoto: SITA/Kancelária NR SR

V posledných dňoch sa odborníci čoraz častejšie vyjadrujú k noseniu klasického rúška. Najnovšie sa k tejto záležitosti vyjadril aj ten najpovolanejší, uznávaný profesor Vladimír Krčméry …

Je stále väčší počet prípadov, kedy sa ľudia nakazili britskou mutáciou koronavírusu, ktorá je oveľa infekčnejšia. Odborníci tak stále naliehavejšie upozorňujú na potrebu nosiť respirátor, ktorý by mal lepšie ochrániť. Na stole je tak otázka, či sú obyčajné rúška zbytočné.

Odborník na tropickú medicínu, profesor Vladimír Krčméry upozornil, že je dôležité rozlíšiť marketingový zámer výrobcov a vedeckú pravdu. Podľa jeho slov nečítal žiadnu štúdiu, ktorá by dokázala lepšiu ochranu respirátorom pred nákazou. Jedným dychom však dodal, že mnohé krajiny na nosenie respirátora v mestskej hromadnej doprave a v obchode trvajú. ,, To znamená, že na to majú racionálny dôvod. Naše ministerstvo momentálne pripravuje pokyny, ako v tejto veci postupovať. A tiež bude mať vedecký dôvod, „uviedol rodák z Bratislavy.

60-ročný epidemiológ však zdôraznil, že pandemická situácia by bola oveľa lepšia, keby ľudia aj tie klasické rúška nosili správne, čiže s prekrytým nosom aj ústami. ,, Ale samozrejme kvalita priepustnosti respirátorov je násobne vyššia. Tu ani tak nejde o ochranu seba, ale o ochranu tých druhých. Takže, v prípade, že máme nový vírus, ktorý sa rýchlejšie šíri, tak si myslím, že toto je zreteľa hodné opatrenie, ktoré nás čaká, „zhodnotil.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 18. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.