Existuje toľko odporúčaní, čo robiť a čo nie, pokiaľ ide o cvičenie, a niekedy je takmer nemožné zistiť, ktorú radu treba nasledovať a akú radu najlepšie ignorovať. Často, rady, ktoré počujete od jednej osoby, môžu byť v rozpore s radami, ktoré počujete od niekoho iného, a to môže byť občas odrádzajúce a mätúce. Rozhodli sme sa preto zistiť, ktorým odporúčaním môžete dôverovať a ktorým by ste nemali venovať pozornosť.
Mýtus č. 1: Najlepší čas na cvičenie je ráno
To rozhodne to nie je pravda. Najlepšie hodiny tréningu sú hodiny, kedy sa cítite pripravení cvičiť. Nezáleží na tom, či dávate prednosť cvičeniu vo večerných hodinách, alebo ak radšej idete behať ráno pred prácou. Dôležitá je konzistencia. Štúdie ukazujú, že medzi ranným a večerným tréningom nie je žiadny skutočný rozdiel.
Mýtus č. 2: Najlepšie tréningové aktivity pre váš mozog sú hádanky, hry a krížovky
Krížovky a hádanky nie sú jediným spôsobom, ako rozvíjať mozog. Fyzické cvičenie je užitočné ako pre telo, tak pre mozog. Cvičenie, ktoré zvyšuje prietok krvi, je lepšie ako hodiny strávené riešením hádaniek. Bolo preukázané, že športy výrazne zlepšujú náladu človeka, pamäťové funkcie a chráni pred demenciou.
Mýtus č. 3: Môžete vynechať niekoľko týždňov cvičenia a stále budete v kondícii
Bohužiaľ to nefunguje týmto spôsobom. Väčšina ľudí stratí svalové tónovanie už po jednom týždni bez cvičenia. Takže aj keď dosiahnete výsledky, o ktoré ste sa usilovali, nemali by ste sa úplne vzdať cvičenia.
Mýtus č. 4: Buď maratón, alebo nič. Dlhá vzdialenosť je jediný účinný spôsob
Tak to nie je pravda. Ľudia, ktorí uprednostňujú krátke vzdialenosti, majú rovnaké srdcové podmienky ako tí, ktorí prevádzkujú maratóny. Okrem toho ľahké cvičenia ako jogging, alebo dokonca chôdza sú pre telo lepšie. Srdce a cievny systém sa môžu prispôsobiť vášmu cvičeniu.
Mýtus č. 5: Energetické nápoje sú skvelý spôsob, ako zostať hydratovaný počas tréningu
Energetické nápoje nie sú nič viac než cukor s vodou. Odborníci odporúčajú konzumáciu čistej vody na obnovenie energie jedlom plným bielkovín po cvičení.
Mýtus č. 6: Bežecký pás je lepší ako park
Jogging na čerstvom vzduchu a na bežeckom trenažéri nie je rovnaký, aj keď odbehnete rovnakú vzdialenosť. Beh proti vetru zapája veľmi dôležitú skupinu svalov a spaľuje o 10% viac kalórií ako beh na bežeckom páse.
Mýtus č. 7: Náročné cvičenie vzbudzuje hlad
Ak máte po cvičení naozaj hlad, znamená to, že sa niečo stalo. V skutočnosti má fyzické cvičenie potlačiť hlad. To funguje na hormonálnej úrovni: produkcia ghrelinu (hladného hormónu) sa spomaľuje a leptín ide hore.
Mýtus č. 8: Proteínové tyčinky sú skvelou náhradou ovsenej kaše
To je ďalší mýtus. Proteínové tyčinky sú spracované potraviny, ktoré vyžadujú menej kalórií na trávenie, takže sú menej užitočné. Tyčinky môžu byť len občerstvením, nie však náhradou za ovsené vločky alebo iné obilniny.
Mýtus č. 9: Iba mliečne výrobky obsahujú vápnik
Mýtus, že mliečne výrobky majú veľa vápnika, je veľmi zastaraný. Existujú však iné potraviny, ktoré sú nabité vápnikom. Brokolica, sezamové semienka a špenát sú skvelou náhradou mliečnych výrobkov, ktoré nie sú vždy tak zdravé, ako sme si zvykli veriť.
Mýtus č. 10: Joga vás zbaví bolesti chrbta
Jóga nemôže vyliečiť bolesť chrbta. Ak je bolesť spôsobená svalovými problémami, potom áno, preťahovanie a niektoré pózy môžu byť veľmi užitočné, pretože budú svaly silnejšie a je možné, že bolesť zmizne. Ak však máte vážnejšie problémy, potom jóga môže urobiť viac škody ako úžitku. V každom prípade sa poraďte s lekárom, ako začnete robiť jogu.
Mýtus č. 11: Beh spôsobuje poškodenie kolien a členkov
Táto mylná predstava nemá žiadny dôkaz, ktorý by ho podporil. Podľa najnovších štúdií beh neškodí vašim nohám, ale v skutočnosti ich robí silnejšími a menej náchylných k zraneniu.
Bonus: Viac času stráveného v posilňovni nie je vždy dobrá vec
Podľa doktorov najdôležitejšia vec na každom tréningu je primeranosť. Dokonca aj keď sa potrebujete dostať do kondície veľmi rýchlo, je veľmi stresujúce pre vaše telo, keď chodíte do posilňovne každý deň. Telo potrebuje čas, aby sa zotavilo. To neznamená, že by ste mali sedieť doma celý deň, ale odpočinok je rovnako dôležitý ako tréning samotný. A nezabudnite cvičiť rôzne svaly, aby ste sa vyvarovali zraneniam.