Rakovina kostí vás môže potrápiť v každom veku. Takto ju spoznáte

Zdieľať
rakovina

Rakovina kostí je nepríjemná choroba, ktorá sa šíri do kostných buniek a chrupaviek. Dôležité je včas rozpoznať príznaky ochorenia a stanoviť jej štádium, aby pacient mohol dostať vhodnú liečbu.

Nádory v kostiach môžu byť benígne a malígne. Najčastejšie ide o osteosarkóm, ktorý napáda kostné bunky a chondrosarkóm, ktorý napáda chrupavku. Častý je tiež Ewingov sarkóm, ktorý postihuje najmä deti a dospievajúcich. Okrem toho sa môžu vyvinúť sekundárne nádory kostí, najmä u ľudí, ktorí už mali iné typy rakoviny. Najčastejšie sa jedná o rakovinu obličiek, prostaty a štítnej žľazy. Toto sú najčastejšie príznaky.

Bolesť

Toto ochorenie najčastejšie sprevádza bolesti, ktoré pretrvávajú dlhú dobu a nechcú ustúpiť. Bolesť sa môže zhoršiť počas cvičenia alebo v noci.

Opuch

Pokiaľ si všimnete, že časť vášho tela je opuchnutá bez akéhokoľvek jasného dôvodu, potom je nádor pravdepodobne už vo fáze, kedy sa šíri do ďalších tkanív.

Ťažký pohyb

Keď sa nádor dostane až dovnútra kosti, môže ísť o problém s pohybom. Ak sa rakovinové bunky rozšíria do chrbtice, môžu tiež ovplyvniť nervy a spôsobiť necitlivosť a tras v končatinách.

Zlomenina kosti

Ak je nádor zhubný, môže oslabiť kosť a spôsobiť zlomeniny, ktoré vznikajú aj v dôsledku menších pádov. Ide o tzv. patologickú zlomeninu, ktorá postihuje kosť, ktorá je už oslabená.

Menej časté príznaky

Okrem vyššie uvedených príznakov môžu existovať niektoré zriedkavé príznaky, ktoré môžu stále súvisieť s rakovinou kostí:

  • náhle chudnutie
  • potenie
  • tras
  • únava
  • horúčka

Pokiaľ zaznamenáte niektorý z vyššie uvedených príznakov, je vhodné čo najskôr navštíviť odborníka.

Ako sa choroba lieči?

Ak máte podozrenie na rakovinu kostí, je nevyhnutné čo najskôr navštíviť lekára. Čím skôr sa podarí problém odhaliť, tým ľahšia a účinnejšia bude liečba. Obvykle je potrebné zhotoviť röntgenový snímok postihnutej kosti, podľa ktorého lekár dokáže rozpoznať, či je v kosti nádor prítomný. Následne sa obvykle odoberú vzorky krvi, v ktorej sa sledujú hladiny takzvaný nádorových markerov. V poslednom rade je možné tiež odobrať vzorku kosti. Ďalší postup závisí na celom tíme lekárov. Ide väčšinou o špecialistov v rôznych odboroch medicíny (onkológia, ortopédia, chirurgia). Tí podľa výsledkov z patológie zhodnotia, aký typ terapie bude práve pre vás najvhodnejší.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané