Paradajky sú nielen chutné a vizuálne atraktívne, ale aj neoceniteľné pre naše zdravie. Ich prínosy sú známe už od čias, keď ich Krištof Kolumbus priviedol do Európy, a aj keď si našli svoje miesto v kuchyniach a záhradách, stále nás prekvapujú svojimi priaznivými účinkami. Tento článok objasňuje, ako paradajky môžu obohatiť váš život, nielen vďaka svojim zdravotníckym výhodám, ale aj ako prírodný liek pre krásnu pleť a praktické využitie v domácej kozmetike.
Paradajky: Zázrak prírody, ktorý očaril Európu
Paradajky nie sú len chutné a výživné, ale sú aj skvelým zdrojom látok, ktoré prispievajú k zdraviu človeka. Európe trvalo celé štyri storočia, kým rastlinu privlečenú Krištofom Kolumbom zaradila z výhradne okrasnej kategórie do kategórie jedlých plodín. Odvtedy paradajky neprestávajú prekvapovať svojich pestovateľov, spotrebiteľov a vedcov svojou všestrannosťou a zdravotníckymi benefitmi.
Nutričné hodnoty paradajok: Prečo sú také prospešné?
Paradajky sú známe svojim nízkym obsahom kalórií a bohatstvom na vitamíny a minerály. Obsahujú množstvo karotenoidov, najmä silný antioxidant lykopén, ktorý je zodpovedný za ich sýtu červenú farbu. Červené paradajky sú skvelými bojovníkmi proti zápalom, pričom je lepšie ich konzumovať aj so šupkou. Ta obsahuje flavonoid kvercetín, ktorý má množstvo prospešných účinkov na zdravie. Je však dôležité odstrániť zelené miesta, napríklad pri stopke, ktoré obsahujú rastlinný jed tomatín a môžu spôsobovať nevoľnosť alebo pálenie v krku.
Paradajky a ich zázračný účinok na pleť
Paradajky majú schopnosť stiahnuť póry a obnoviť unavený vzhľad pleti. Karotenoidy v nich obsiahnuté chránia pokožku pred voľnými radikálmi, redukujú oxidačný stres v bunkách, chránia pleť pred škodlivými účinkami UV žiarenia a zabraňujú vzniku vrások. Konzumácia paradajok zvyšuje zásoby kolagénu, ktorý posilňuje elasticitu pokožky a zabraňuje tvorbe nadbytočného mazu. Domáce pleťové masky z čerstvých paradajok sú obľúbené a efektívne. Tu je jeden recept: Olúpeme jedno veľké alebo dve menšie červené paradajky, odstránime semienka a rozmixujeme ich. Pridáme dve polievkové lyžice medu, štyri polievkové lyžice bieleho jogurtu a tri kvapky citrónovej šťavy. Zmes nanesieme na tvár a dekolt a necháme pôsobiť 15 až 20 minút pred opláchnutím vlažnou vodou.
Využitie paradajkového oleja v domácej kozmetike
Alternatívou pre tých, ktorí sú alergickí na čerstvé paradajky, je domáci paradajkový olej. Tento olej sa dá využiť v kuchyni aj v starostlivosti o pokožku. Na jeho prípravu potrebujeme kilo zrelých červených paradajok (alebo 100 g sušených paradajok) a 100 ml olivového oleja. Na kozmetické účely pridáme štyri kapsule vitamínu E.
Paradajky dôkladne umyjeme a ponoríme do vriacej vody, kým sa šupky neoddelia (asi 3-5 minút). Vyberieme ich a necháme vychladnúť. Opatrne olúpeme, šupky položíme na plech, prekryjeme tylom a necháme schnúť na slnku 1-2 hodiny alebo v trúbe pri strednej teplote. Sušené šupky alebo sušené paradajky vložíme do sklenenej nádoby a zalejeme olivovým olejom. Kapsule vitamínu E rozpučíme v malom množstve vody a pridáme do oleja. Dobre premiešame.
Nádobu uzavrieme a necháme stáť na svetlom mieste 30-40 dní. Potom odstránime paradajky (po vytlačení oleja). Prelejeme zmes cez kávový filter alebo papierovú utierku.
Pri kozmetickom použití nanesieme olej na pokožku a jemne vmasírujeme. Paradajkový olej môžeme používať denne. Pomáha znižovať vrásky, akné, pehy, čierne škvrny, omladzuje a vyživuje pokožku, zlepšuje ho tonus a dodáva ho zdravý lesk.