Na lúkach aj v parkoch konečne vykukujú žlté kvietky púpav, ktoré naznačujú, že jar je snáď konečne naozaj tu. Ak si chcete trochu tej žltej nádhery uchovať na neskôr, je najlepšou možnosťou z nej pripraviť med. Má príjemnú jemnú chuť a vonia ako tie rozkvitnuté púpavy.
Med alebo sirup?
Púpavový med síce nie je medom v pravom slova zmysle, chuťovo sa tomu pravému ale úplne vyrovná a možno ho aj predbehne. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že zberačom sa v jeho prípade nestávajú včielky, ale vy. Pripravuje sa totiž z celých kvetov púpav, ktoré musí niekto natrhať a potom spracovať. Varí sa rovnako ako akýkoľvek iný sirup a sladký je vďaka cukru, ktorý sa doň pridáva. Má však rovnako ako med zlatistú farbu a lepkavú konzistenciu a aj v pohári vyzerá ako tekutejší med, preto sa mu aj tak hovorí. Pokiaľ by sme ale mali byť presní, mal by sa správne nazývať práve sirup. Nie je nášmu zdraviu tak prospešný ako med pravý, zostávajú v ňom ale vitamíny a minerálne látky, ktoré sa ukrývajú v samotných púpavach. A navyše je riešením pre tých, ktorí majú alergiu na klasický med, alebo pre vegánov, ktorí odmietajú konzumovať aj med.
Púpavový med osladí čaj aj kašu
Púpavový med si doma ľahko pripraví každý. Pokiaľ sa do toho pustíte, získate vynikajúce sladidlo do čaju aj základ limonád (stačí pridať len sódu, citrónovú šťavu a ľad). Med sa dá však použiť ako ten včelí na namazanie na chlieb alebo na pokvapkanie či na osladenie niektorých múčnikov alebo do kaše či jogurtu.
To hlavné, čo naň potrebujete, sú púpavy a cukor, navyše môžete pridať citrón, ktorý zmierni sladkosť a dodá medu hlbšiu chuť. Pridať môžete celé plátky alebo len šťavu. Zaujímavo med oživí aj vanilkový struk, zahustiť ho môžete pomocou jablčného džúsu, ktorý je zdrojom pektínu. Potom už ale bude med trochu pripomínať džem. A ako teda pri príprave medu postupovať?
Najprv je nutné nazbierať dostatok púpavových kvetov. Pripravte sa, že na 3 väčšie poháre medu ich budete potrebovať až 300 alebo 400. Trhajte len kvety. Na zber púpav vyrazte najlepšie ráno za slnečného počasia, keď sú kvety otvorené. Vyberajte práve tie otvorené, ktoré vyzerajú sviežo. Púpavy netrhajte pri hlavných cestách a cestách alebo v mestských parkoch, kde sa venčia psy. Radšej ich zbierajte niekde na lúkach ďalej od civilizácie alebo naopak na vlastnej záhrade, skrátka tam, kde je čisto.
Potom opatrne odstráňte žlté listy zo zelených stoniek a opláchnite ich. Zbavíte sa síce časti peľu, ale dostanete z kvetov drobný hmyz. Najlepšie je to v mise s vodou, aby prípadné nečistoty mohli klesnúť na dno misy. Pokiaľ o peľ nechcete prísť, dodáva totiž medu chuť a pomáha vytvoriť správnu konzistenciu, rozložte kvety na 10-15 minút na plech, aby prípadné potvorky kvety opustili. Zelené časti odstráňte. Ak by ste ich nechali, bol by med horký a hnedý. Kvety púpav nechajte odkvapkať, dajte ich do hrnca, pridajte pár koliesok bio citróna alebo citrónovú šťavu z jedného citróna a všetko zalejte vodou. Na 250-300 kvetov púpav použite približne 1 liter vody. Zmes priveďte do varu a nechajte povariť asi 15 minút. Potom hrniec odstavte, zakryte pokrievkou a púpavy nechajte do druhého dňa odležať niekde v chlade.
Druhý deň všetko preceďte cez tenké plátienko, aby ste získali len čistú šťavu. Tú opäť nalejte do hrnca a prisypte k nej cukor (na 1 l vody cca 1 kg cukru, záleží aj na vašej chuti). Zamiešajte a priveďte do varu. Nechajte cukor rozpustiť a varte, kým zmes nezhustne a nebude pripomínať konzistenciou med. Čím dlhšiu dobu budete variť, tým bude med hustejší a tmavší. To, či je med dostatočne hustý, môžete skontrolovať rovnako ako pri varení džemu. Trochu kvapnite na studený tanierik a počkajte, či zmes stuhne. Hotový med prelejte do umytých a sterilizovaných pohárov a pevne zatvorte. Poháre na chvíľu otočte dnom hore, aby sa viečko dobre prichytilo a med potom uložte na chladné a tmavé miesto. Pri správnom skladovaní vydrží púpavový med niekoľko mesiacov až rok. Po otvorení ho radšej skladujte v chladničke. Ak by vám med skryštalizoval, môžete ich rozohriať vo vodnom kúpeli.
Zdroj: toprecepty.cz