Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prvá pomoc pri pichnutí hmyzu do hrdla

reklama:

S príchodom teplého počasia sa zvyšuje aj výskyt hmyzu, vrátane druhov, ktoré žihadlami môžu spôsobiť nepríjemné uštipnutie.

Ak nie ste alergickí na jed včely, osy, sršňa či čmeliaka, tak je uštipnutie nepríjemné, ale v podstate nieje nebezpečné.

Situácia sa však dramaticky mení, ak sa vám taký hmyz náhodou dostane do úst a bodne vás vnútri hrdla.Vtedy totiž hrozí, že vám hrdlo opuchne, uzavrie priechod vzduchu a vy sa môžete udusiť.

F66c27285d004627acafdb5249d86da6.jpg

Čo vtedy robiť ?

Opuch hrdla zvnútra môže viesť k uzavretiu priechodu vzduchu do pľúc a hrozí tak zadusenie. Čo sa dá v takejto situácii urobiť?

Úplne prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je volať záchranku.

Odporúčame primárne volať číslo 155 , pretože na čísle 155  zdvihnú telefón študované zdravotné sestry, zatiaľ čo na čísle 112, ktoré prevádzkuje hasičský zbor, operátori majú ešte len hovor vyhodnotiť a odovzdať. Dochádza tak zbytočne k zdržaniu, pritom v záchrane ľudského života hrajú niekedy rolu minúty či dokonca sekundy.

483418789_xs.jpg

Možnosti pomôcť postihnutému, ktoré máte vy v daný okamih.

1 / Zasunutie špeciálnej trubičky do hrdla

Kedysi dávno boli také trubičky súčasťou auto lekárničiek. Dnes už z nejakého zvláštneho dôvodu nie sú. Je preto dobré si takú vec zohnať a mať ju vždy po ruke, či už doma alebo v aute. Popýtajte sa v  lekárni.

2 / Akútnu tracheotómiu, čiže otvor do priedušnice

V prípade hrozby akútneho udusenia je poslednou možnosťou prerezanie otvoru do priedušnice (vertikálny rez zvyčajne od druhej po štvrtú tracheálnu chrupavku). To je holý fakt.

No ktorý človek bez medicínskeho vzdelania by bol schopný inému prerezať otvor do krku ? Bez tohto zákroku však môže postihnutý človek so zablokovaným dýchaním do pár minút umrieť. Preto aj keď sa to spočiatku nemusí zdať akútne, pri bodnutí hmyzom v hrdle je nutné ihneď volať záchranku.

Záchranná služba je vždy schopná odborne asistovať po telefóne vo väčšine prípadov tak, aby zväčšila šanca postihnutého na prežitie do príchodu sanitky.

Tip na záver

Do chvíle, než dôjde záchranka, existuje ešte jeden spôsob, ako opuch a upchatie dýchacích ciest oddialiť alebo zmierniť.

Postihnutému dajte do úst cmúľať kocku ľadu, prípade popíjať studenú vodu, a na vonkajšiu časť hrdla zase aplikujte studený obklad.

Pomocou chladu získate cenné minúty do príchodu prvej pomoci, aby ste nemuseli pristúpiť k amatérskej tracheotómii. Tá by sama o sebe mohla byť nočnou morou ako pre postihnutého, tak aj pre vás.

Ice cubes.jpg

Zhrnutie

Veľmi dôležitá vec je byť na nebezpečné situácie vopred pripravený, kúpte si preto uvedené trubičky a zapamätajte si nasledujúci postup:

1 / nezmätkujte a zachovajte pokojnú hlavu

2 / volajte záchranku – zrozumiteľne povedzte, kto volá, kde a komu sa čo stalo a aké má pacient ťažkosti.

3 / chlaďte – pokiaľ možno, postihnuté miesto chlaďte obkladmi a cucaním ľadu a pitím studenej vody

4 / postupujte podľa pokynov zdravotného personálu na telefóne

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 24. júna 2016

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.