Bylinky môžu pri nachladnutí veľmi uľaviť a pomôcť.
Liečivé rastliny obsahujú účinné látky, ktoré môžu pri bolestiach hrdla, nádche aj kašli výrazne uľaviť. Pomáhajú telu s infekciou bojovať a urýchlia uzdravenie. Využiť môžete jednotlivé osvedčené druhy, alebo ich zmesi.
Prvou skupinou liečivých rastlín, po ktorých je dobré siahnuť pri prechladnutí sprevádzanom bolesťou hrdla, sú druhy bohaté na dezinfekčne pôsobiace silice. Tieto látky potláčajú množenie baktérií i vírusov. Prchavé zložky sa uvoľňujú v dýchacích cestách pri popíjaní, účinná je aj inhalácie a kúpeľ. Zároveň uvoľňujú dýchacie cesty, uľahčujú dýchanie.
Šalvia prečistí krk
Šalvia lekárska je prvotriednym, prírodným prostriedkom pri bolesti hrdla práve vďaka silne antibakteriálnym, a „antibioticky“ pôsobiacim siliciam. Pomôže vám pri ľahkom škriabaní v hrdle a uľaví pri angíne. Ešte účinnejšie ako popíjanie nálevu (ktorý vo väčšom množstve potláča potenie) je použiť silný nálev ako kloktadlo. Miesto lyžičky nasypte do hrnčeka vriacej vody celú lyžicu a nechajte 15 minút lúhovať. Kloktať môžete podľa potreby, aj niekoľkokrát za hodinu. Účinok ešte zvýši taktiež dezinfekčne pôsobiaca soľ.
Okamžitú úľavu prinesie aj žuvanie čerstvých lístkov šalvie – môžete ju aj v zime pestovať v kvetináči, najlepšie na chladnejšom, svetlom mieste. Obsah liečivých silíc sa síce bez podpory slniečka zníži, istá časť však stále zostáva. Ani vonku na záhrade odolná šalvia nestráca všetky listy.
Ďalšie dezinfekčne pôsobiace bylinky
Aromatické silice obsahuje tiež repík lekársky, materina dúška obyčajná a tymián obyčajný, pamajorán, podzemok zázvoru. Hojivo aj dezinfekčne pôsobia aj okvetné plátky ruží a harmanček, jedna z najúčinnejších, a zároveň mierne pôsobiacich rastlín, ktorá je vhodná aj pre deti.
Z týchto byliniek môžete tiež pripraviť kloktadlo, avšak blahodarne je aj popíjanie nálevu, ktorý nielen že utíši bolesť v krku, ale tiež uľahčí dýchanie.