Trápia vás zvuky, ktoré sa šíria vašou podlahou pri chôdzi, dokonca aj keď chodíte bosí? Možno vám chýba protihluková podložka. V tomto článku sa dozviete, kedy sa používa, aké zvuky dokáže zmierniť a prečo by nemala byť príliš hrubá. Prečítajte si mýty a pravdy o protihlukových podložkách a zistite, ako zlepšiť akustický komfort vo vašej domácnosti.
Rachot a hluk, ktoré vydáva chôdza po podlahe, môžu byť nepríjemné. Často je príčinou absencia protihlukovej podložky. Viete, kedy sa používa, aké zvuky dokáže tlmiť a prečo by nemala byť príliš hrubá?
Protihlukové podložky a ich využitie
1. mýtus: Protihluková podložka je vhodná pod každú podlahu
Nie je to pravda. Protihlukové podložky sa používajú hlavne pod plávajúce podlahy, teda tie, ktoré nie sú pevne prilepené k podkladu.
2. mýtus: Protihluková podložka tlmí všetky zvuky
Nesprávne. Hlavným účelom protihlukovej podložky je obmedziť kráčajúci hluk, teda zvuky z chôdze, padania predmetov a posúvania nábytku.
Prečo sa používa hlavne pod plávajúce podlahy? Pretože dielce podlahy položené plávajúcim spôsobom nie sú pevne prichytené k podkladu. Pri chôdzi sa hýbu (ide o vertikálny pohyb), čo je počuť. Protihluková podložka tento pohyb tlmí.
3. mýtus: Čím hrubšia podložka, tým lepšie tlmenie
Toto je mýtus. Hrubá a mäkká podložka môže poškodiť podlahu. Ak použijete hrubú mäkkú podložku 5 až 8 mm, zámkový spoj krytiny pri došľape vertikálne pruží a môže sa otvoriť alebo poškodiť.
Ideálna hrúbka protihlukových podložiek je medzi 2 až 3 mm. Napríklad pod drevo do 3 mm, pod laminát a vinyl na HDF doske do 2 mm, u vinylu so zámkovým spojom do 1,5 mm.
4. mýtus: Protihluková podložka vyrovná nerovný podklad
Krátkodobo možno, ale z dlhodobého hľadiska nie. Každá podložka sa časom prešľape na miestach najväčšieho zaťaženia, takže nerovný podklad nie je vyriešený a hluk sa stále šíri. Protihluková podložka má byť čo najhustejšia a čo najviac odolná proti bodovému zaťaženiu. Najčastejšie sa vyrába z extrudovaného polystyrénu, polyetylénovej peny, polyuretánu a drevovláknitých dosiek.
5. mýtus: Protihlukové podložky nie sú vhodné pre podlahové kúrenie
Nie je to pravda. Je len potrebné vybrať podložky s čo najnižším tepelným odporom. Navyše, protihlukové podložky do určitej miery zabraňujú tepelným stratám.
6. mýtus: Najpraktickejšie sú podložky v rolke
Nie je to celkom tak. Podložky v rolkách sú najpredávanejšie, ale okrem nich existujú aj podložky z narezaných dielov. Ďalšou možnosťou sú podlahy, ktoré už vo výrobe majú integrovanú protihlukovú podložku.
Špeciálnou vychytávkou sú podložky s lepiacou vrstvou. Tie sa položia na zrovnaný podklad, stiahne sa z nich ochranná fólia a na ňu sa fixuje podlaha. Tento systém nie je lepený k samotnému podkladu, takže je ľahko demontovateľný, ak by ste sa sťahovali.