Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Proti nespavosti a stresu skúste zapáliť bobkový list

reklama:
Fb 78.jpg

Tiež sa vám stáva, že si niektoré miesta a udalosti spojíte s určitou vôňou a keď ju po nejakej, hocikedy aj dlhej dobe opäť ucítite, oživia sa vám spomienky na danú chvíľu a miesto? Môže to byť napríklad vôňa kadidla v kostole, na dávnej dovolenke, vôňa parfumu ženy alebo muža, ktorí významne vstúpili do vášho života, alebo zvláštna vôňa starých kníh v antikvariáte alebo knižnici.

01 18.jpg

Možno by ste nepovedali, že aj vôňa bobkového listu má svoju liečivú silu, pretože sme zvyknutí vnímať ho iba ako korenie.

Starí Gréci a Rimania a bobkový list

V minulosti to tak ale nebolo. Iste si zo školských učebníc dejepisu i dejepisných kníh pamätáte na staroveké Grécko a Rím a ich víťaza bitiek a turnajov, ktorým bol ako symbol ich triumfu nasadený na hlavu vavrínový veniec. A pritom zďaleka nie každý vie, že bobkový list ako korenie sú práve sušené listy kríku zvaného vavrín vznešený. Tieto staroveké civilizácie takisto poznali aj liečivé účinky vavrínu a používali ho tak nielen v kuchyni, ale aj pri liečbe.

02 9.jpg

Takmer zázračné účinky bobkového listu potvrdila tiež moderná veda.

Vavrín ako zázrak?

  • pôsobí protizápalovo
  • zmierňuje bolesť
  • pomáha proti epileptickým stavom
  • uľahčuje dýchanie
  • navodzuje pocit kľudu a uvoľnenosti.

Vavrín čiže bobkový list má však aj ďalšie blahodarné účinky na ľudské zdravie, prispieva k zníženiu hladiny cukru v krvi, k zníženiu krvného tlaku a ak trpíte nespavosťou, pomôže aj vám.

03 3.jpg

Okrem toho bobkový list znižuje krvný tlak a je účinný pri liečbe nespavosti, znižuje stres a reguluje hladinu cukru v krvi.

Postup, ako relaxovať pomocou vône bobkového listu.

Ako vavrín navodí váš pocit pokoja a uvoľnenosti?

Potrebujete ohňovzdornú nádobu, pretože budete pracovať s otvoreným ohňom.

04 2.jpg

Do nádoby vložte sušené listy a zapáľte ich.

Z listov sa čoskoro uvoľní príjemná vôňa, ktorá vám pomôže sa uvoľniť, odplaví stres a prinesie relaxáciu vašim svalom.

Vždy však dbajte na bezpečnosť, pretože nechcete, aby sa z relaxačnej polhodiny stala nočná mora. Z okolia misky odstráňte všetky prípadné horľavé veci a dávajte si pozor, aby ste nezaspali.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 22. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.