Plynatosť a nadúvanie nám v bežnom spoločenskom živote prináša veľa problémov. Napriek tomu by sme sa za ne nemali toľko hanbiť, niekedy nám totiž môžu signalizovať, že trpíme nejakým zdravotným problémom. Pozrite sa na sedem dôvodov, prečo nás môže trápiť nadmerná plynatosť.
Možno máte alergiu
Prvým dôvodom je alergia na niektoré potraviny. Ak sa nadúvanie a plynatosť objavuje pravidelne po konzumácii určitého jedla, je pravdepodobné, že na neho máte alergiu. Takto sa môže prejavovať napríklad alergia na laktózu alebo celiakia. Mali by ste sa teda takým jedlám vyhýbať a nahradiť ich iným. Pomôže vám tiež fyzická aktivita, dostatok tekutín a šetrná masáž brucha.
Druhý dôvod úzko súvisí s našim zdravotným stavom. Na vine môže byť dráždivé hrubé črevo, vredové choroby, zúženie tráviacej trubice alebo tráviace ťažkosti. Mali by ste preto nadmernú plynatosť konzultovať s lekárom. Tretí dôvod, prečo sa za plynatosť nemusíte hanbiť, je taktiež zdravotný. Hoci sa to zdá nepravdepodobné, vedci preukázali, že vdychovanie malého množstva plynu môže pomáhať predchádzať určitým chorobám.
Zadržiavanie je pre telo škodlivé
Pokiaľ si od plynatosti neuľavíte, môžete si tým vážne škodiť. Zadržiavanie plynov totiž nie je pre ľudské telo vôbec zdravé. Zdravý človek denne vypustí plyny asi desaťkrát. Navyše si tým môžete uľaviť od bolestí brucha a žalúdka. K zvýšenej plynatosti môže dochádzať aj vplyvom stresu, stavoch úzkosti a po konzumácii potravín, ktoré všeobecne spôsobujú nadúvanie.
Plynatosť stabilizuje prijatie novej potravy a spôsobuje zväčšenie žalúdka. V tráviacom ústrojenstve človeka sa za normálnych okolností nachádza asi jeden alebo dva litre plynu, ktorý sa skladá zo vzduchu, krvných plynov vylučovaných črevnou stenou a plynov vznikajúcich pri trávení. Tieto plyny potom môžu telo opúšťať grganím, vstrebávaním sa do krvi alebo práve flatulenciou, ľudovo známu ako „vetry“.